HABER

Harem Otogarı'nda zam protestosu

Üsküdar Harem Otogarı'nda giriş ücretlerine yapılan yüzde 50'lik zam otobüs firmalarını isyan ettirdi.

İSTANBUL (İHA) - Otobüs firmalarının zammı protesto etmek için gara girmeyerek sahilde yolcu alması nedeniyle Harem'de trafik sıkışıklığı yaşandı.

Kaldırılması gündemde olan Harem Otogarı'nda, zam isyanı yaşanıyor. Üsküdar Belediyesi'nin otobüslerin giriş- çıkışları ve park ücretlerine yüzde 50'lik zam yapılması, otobüs firmalarının tepkisine neden oldu. 20 bin lira olan ücretin 30 bin liraya çıkarılmasına isyan eden firma yetkilileri, otobüsleri gara sokmadı. İçeri girmeyen otobüsler, yolcuları sahil şeridinde indirip- bindirince trafik kargaşası yaşandı. Şoför Erdal Derdem, bugünkü eylemlerinin amacının garaj çıkış ücretlerine yapılan zammı

protesto etmek olduğunu belirterek, "Daha öncesinde 20 lira olan garaj çıkışları şu anda 30 lira olmuştur. Geçen sene bu aylarda garaj çıkışlarımız 15 liraya kadar düşmüştü. Ama yılbaşından itibaren garaj çıkışları 30 liraya kadar çıktı. Bugün bizim kendi firmamızın günlük 45 tane araç çıkışı var. Günde 1300 TL çıkış ücreti var. Bu da firmalara büyük bir külfet çıkartmaktadır. Bizim bugünkü eylemdeki amacımız fiyatları 20 liraya kadar indirmek. Şu anda garaj içersine araçlarımızı sokmuyoruz, hiç bir arabayı içeri sokmayacağız. Taki belediye zammı geriye çekene kadar" dedi.

Otobüs işletmecileri, zamların geri alınmaması durumunda daha kapsamlı eylemler yapacaklarını belirtti. Belediye yetkilileri ise Ulaştırma Bakanlığı'nın otogar işletme ücretleri genel tebliğine göre zam yaptıklarını, keyfi uygulama olmadığını belirtti.

Geri Dön