HDP'li Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin şehit yakınlarını işten çıkardığı iddiası!

Mardin'de HDP'li Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından 31 Mart'taki seçimlerden bu yana 11’i şehit yakını 300'e yakın işçinin iş akdinin sona erdirildiği öne sürüldü.

Ahmet Türk'ün Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden sonra, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve belediyeye bağlı MARSU Genel Müdürlüğünde temizlik personeli, şoför, ziraat teknikeri, mimar, psikolog ve inşaat mühendisi gibi çeşitli görevlerde bulunan, aralarında şehit yakını ve gazilerin de bulunduğu 300'e yakın kişinin işten çıkarıldığı öne sürüldü.

PKK’lı teröristlerin 1993 yılında Yalım köyüne bağlı Hamzabey mezrasında gerçekleştirdiği, 4’ü çocuk 7 kişinin katledildiği saldırıda yakınlarını kaybeden Şeyhdavut Gökoğlu, yaptığı açıklamada, 2 gün önce kendisinin de bulunduğu 6 işçinin, iş sözleşmesinin ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık nedeniyle feshedilmesi olan "29" koduyla işten atıldığını, bu nedenle işsizlik maaşı hak kazanamadığını, tazminat talep edemediğini savundu.

Gökoğlu, seçimin ardından kendilerine baskı uygulandığını, son olarak da 2 gün önce de gerekçe gösterilmeksizin işlerine son verildiğini, işten çıkarılma gerekçesinin kendisine tebliğ edilmediğini iddia etti.

"CUMHURBAŞKANIMIZ VE VALİMİZ SAYESİNDE 2018 YILINDA İŞE GİRDİK"

"Ailemizde şehit de gazi de bulunmaktadır. Hep milletimizin, devletimizin yanında olduk. Cumhurbaşkanımız ve Valimiz sayesinde 2018 yılında işe girdik." diyen Gökoğlu, şöyle devam etti:

"HDP gelinceye kadar orada kardeş gibi çalışıyor, halkımıza hizmet ediyorduk. HDP geldiğinden beri, personeli bıktırarak, yıldırarak, iftira atarak, suçlayarak, hakaret ederek türlü türlü nedenlerle, sebepsiz yere işten atmak istediler. Ben ve benim gibi bütün şehit yakınlarını kara listeye alarak, iftara atarak işten çıkardılar. Sözde kurum içinde müdür ve personel ile sorun yaşamışız. Bu bile bize tebliğ edilmedi. Haberimiz olmadan işten çıkarıldık. Görev süresince sürekli baskı uyguladılar. Gelir gelmez tüm araçlarımızı aldılar. Şu an araçları kendi keyfi ve şahsi işlerinde kullanıyorlar. Personeli mağdur etmiş durumdalar."

Çok sayıda kişinin işten çıkarılmasının ardından il dışından kişilerin işe alındığını ileri süren Gökoğlu, şunları söyledi:

"Getirdikleri adamların hepsi dışardan. Cumhurbaşkanımızdan ricamız bu meseleyi çözsün. Maddi ve manevi mağduruz. Ahmet Türk kendi yakınlarını ve çevresindeki adamları getirerek personelin başına sorumlu yapıyor. Şehit yakını olanların ya yerlerini değiştiriyorlar ya da hakaret ve iftira ederek işten çıkarıyorlar. Bütün kurumlarına kendi akrabalarını yerleştiriyorlar."

Şeyhdavut Gökoğlu, yasal olarak sonuna kadar haklarını arayacaklarını aktardı.

"PKK YANDAŞLARI İŞE ALINACAK"

Gökoğlu'nun ağabeyi, 25 yıl önceki terör saldırısında gazi olan, Hamza Bey Mahallesi Muhtarı Hüseyin Gökoğlu da HDP döneminde köylerine hizmet yapılmadığını söyledi.

“2012'de Mardin Büyükşehir Belediyesini yine HDP kazandı. O zaman dağdaki terör örgütünün akrabaları geldi, belediyede işe alındı. Türk ve yakınları yine bu dönemde kendi adamlarını daire başkanı olarak işe aldı." ifadelerini kullanan Gökoğlu, şöyle konuştu:

"Ondan sonra şehit yakını olan 11 işçi peş peşe işten çıkarılıyor. Burada amaç işçiler çıkarılacak, PKK yandaşları işe alınacak. Bu haksızlığı kabul etmiyoruz. 1993 yılından beri güvenlik korucusuyum, 2007’den beri de köy muhtarıyım. Devletimizin yanındayız ve bundan gurur duyuyoruz. Ne kadar bedel ödesek azdır."

Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Mustafa Yıldız, bazı personelin farklı sebeplerle işten çıkarıldığının doğru olduğunu belirterek, ancak kimsenin şehit yakını olduğu icin işten çıkarılmadığını savundu. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 80 yorum
Ne bekliyordunuz ki? CHP belediyeleri de işçi kıyımına başladı. Hak, hukuk, adalet oldu gak guk...
AKP yıllardır ne kıyım yaptı haberin varmı....
@s.akinsu ne kıyımı yaptı akp? yıllardır her rezaletinizi akp şunun yaptı akp bunu yaptı bıdıbıdı edebiyatıyla örttüğünüzü mü sanıyorsunuz? bir taneniz de çıksın, hdp'nin bu yaptığı yanlış yazıklar olsun desin, 1 oy chp'ye 1 oy hdp'ye kampanyalarıyla seçime giren insanlarsınız siz.
akp de bizim burda kiyima gecti bilgin olsun
Kardeşim hani taseron iscilere kadro verilmisti. demek devlet işçisini kazikladi.
@69480kimyager partıcılık böyle bışey önüne gelene maaş kartı verırsen bankamatık memurlarına kıyım var calışana degıl cahıl
@69480kimyager Kıyım demeden önce İstanbul büyükşehir belediyesinden çıkarılanların memleketine bak anlarsın,ulan devletin bütün kurumlarını yandaşlarla akrabalarla dolduran akp zihniyetidir.Kayyımın atandığı her belediyede resmen işçi kıyımı yapıldı ama bunun gözünüzde haber değeri bile yoktu.Ayrıca mehmet metiner demiyor muydu ayette akrabalarınızı koruyup kollayın diyor diye.Şimdi ne oldu?
bu adami hapisten akp mhp hasta diye cikardi.Bilmeden etmeden cahil cahil konusma at gozlugunu cikart olaylarfa tarafsiz ol bence.
@sprglvs28 kırmızı bülten ile aranan osman öcalanı trtye çıkarıp millet ittifakı adayı aleyhine konuşturan siz şimdi terör kampanyalarındanmı söz ediyorsunuz? seçim öncesi apar topar öcalan canisine mektup yazdırıp yandaş basında boy boy yayınlatan siz? barzani ile miting yapıp gene öcalan canisinin mesajını miting meydanında yayınlayan siz! aynı barzaniyi devlet başkanı statüsünde ağırlayıp geldiği havalimanı ile başbakanlığa pkk paçavrasını bayrak diye astıran siz! habur rezaletini yaşatan siz, osloda pkk ile devlet statüsünde görüşen siz! hadi edebiyat parçala şimdi!
bankamatik memurları ise hak etmiştir. degilse zaten yargı iade eder... o yargılı olmayalım
Banka Matik Lafını İyi Ezberlemişsin,. Asıl Banka Matik Memurları Hdp ve Chp Belediyelerinde Mevcut, Yapılan Algılara İyi Alet Oluyorsunuz.
Bir Şehid haberi geldiğinde mangalda kül bırakmayan âdiler, O Şehidlerin akrabaları işten çıkarıldı diye nerdeyse kına yakacaklar
@hayati_bulak_1975 dur be daha yenı beledıyelerı ele aldılar cıl yavrusu gıbı dagıldınız bu daha ıyı günlerınız
bi tane dekontu paylaşsana veya kişiyi ifşa etsene klavye kahramanlığı deyince on saflardasınız troll nolacak pkk trollu
bahçeli sevinsin
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler