HABER

Hipokrat'a İngiltere Festival'inde gösterim hakkı

Çanakkale - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv Bölümü 3. sınıf öğrencisi Abdülbaki Yavuz, "Hipokrat" adlı filmiyle İngiltere'de yapılan, "2007 Leicester Uluslararası Kısa Film Festivali"nde Türkiye'yi temsil etmenin gururunu yaşıyor.

Çekimleri İstanbul'da yapılan 8 dakikalık "Hipokrat" filmi, genç bir hekimin mesleğe başlarken ettiği hekimlik yeminine sadakatle, eski aşkına karşı duyduğu öfke arasındaki duygusal sıkışmışlığını anlatıyor.

Genç yönetmen Yavuz'un 4. kısa metrajlı filmi "Hipokrat", "2007 Leicester Uluslararası Kısa Film Festivali"ne 60 ülkeden katılan 600 film arasından, festival süresince gösterim hakkı elde eden 60 film arasına girmeyi başardı.

Film, 2007 Altın Koza Film Festivali, kısa film yarışmasında da finale kaldı.

Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada "Hipokrat"ın en büyük özelliğinin, "Da Vinci'nin Şifresi" filminde de kullanılan, "flash back" ile mekanın 3 boyutlu olarak birleştirilmesi olduğunu belirterek, bu filmde sinemaya gösterilmesi gereken saygıyı gösterdiğini söyledi.

Sinema öğrencisi olarak film çekmenin çok zor olduğuna değinen Yavuz, "Kültür ve Turizm Bakanlığı (Hipokrat) filmime 2 bin 500 YTL ödenek sağladı. Ancak bu yinede yetersiz bir rakamdı. Diğer ihtiyaçları kendi girişimlerimizle gidermeye çalıştık" dedi

Yavuz, bilgisayar teknolojisine duyduğu ilgi ve bilgisayarla ilgilenen insanlara duyduğu saygıdan ötürü bilim kurgu filmi çekmek istediğini sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön