HABER

Hizbullah'ın kilit adamı İsa Altsoy yakalandı

Hizbullah'ın kilit adamı İsa Altsoy yakalandı

Türk Hizbullah'ın kilit ismi olan ve eski lider Hüseyin Velioğlu'nun yerine geçtiği ifade edilen İsa Altsoy'un, Almanya'da yakalandığı yönünde gelen bilgiler, Emniyet Genel Müdürlüğü'nü harekete geçirdi. Türkiye tarafından Kırmızı Bülten ile aranan Altsoy'un dün Almanya'nın İsviçre sınırını geçmek isterken yakalandığı iddia ediliyor.

90'lı yıllarda Türk Hizbullah'ın şura üyesi olan ve bir dönem mali işlerden sorumlu olarak görev yapan kritik isim İsa Altsoy'un yakalandığı iddiası bu sabah saatlerinde Emniyet Genel Müdürlüğü'ne kadar ulaştı. İddiaya göre dün Almanya'nın İsviçre sınırında yakalanan Altsoy'un sorgulandığı ifade ediliyor. Bu iddia üzerine harekete geçen Emniyet genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı resmi yazı ile konuyla ilgili Almanya'dan bilgi istedi. 2001 yılından beri terör örgütü yönetici olmak, örgüt adına eylem yapmak suçlarından Kırmızı Bülten ile öncelikli aranan Altsoy, 1999 yılında Muhammed Javad Shbastarifar sahte pasaportu ile İstanbul'daki operasyon öncesi kaçmıştı.

17 Ocak 2000 tarihinde İstanbul'da yapılan operasyonda Hüseyin Velioğlu ve diğer Hizbullah şura üyelerinin ölü olarak ele geçirilmesinin ardından örgütün başına geçen Altsoy'un örgütü toplamaya çalıştığı ve eylem planladığı da iddia edilmişti.

Geçtiğimiz ay Türkiye'nin aradığı terör örgütü PKK üyesi 2 teröristi iade eden Almanya'nın henüz yanıt vermediğini belirten Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri,

Altsoy'un yakalandığı yönündeki bilginin teyid edilmesinin ardından iade prosedürünün başlatılacağını ifade ettiler.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön