HABER

Hollanda'da 3 Türk aday listeden çıkarıldı

ROTTERDAM (İHA) - Hollanda'da Kasım ayında yapılacak seçimler öncesi Türk kökenli 3 adayın, sözde Ermeni soykırımını kabul etmedikleri gerekçesiyle parti listelerinden çıkarılmasıyla gelişen olaylar üzerine ülkedeki Türk sivil toplum örgütleri dün Rotterdam'da bir araya geldi.

Hollanda'daki Türkler için Danışma Kurulu'nun (IOT) organize ettiği büyük toplantı Capelle Ijssel'deki bir otelde gerçekleştirildi.

Tüm Türk sivil toplum örgütleri, dernek ve federasyon temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Hristiyan Demokratlar (CDA) ve İşçi Partisi'nin (PvdA) Türk kökenli milletvekillerine yönelik tutumu sert şekilde eleştirilerek kınandı. Sık sık "CDA ve PvdA'ya oy yok" sloganlarının atıldığı toplantıda sonuç bildirgesi yayınlandı.

Toplantıya başkanlık IOT Başkanı Sabri Kenan, Türk temsilciler tarafından ortak kararların alındığı sonuç bildirgesini okudu. Kenan şöyle konuştu: "Buna göre, 1 - Tüm katılımcılar, CDA ve PvdA'nın (Türk kökenli) üç adayı seçim listesinden çıkarmalarını son beş yıldır azınlıklara karşı sürdürülen 'hakları kısma politikası'nın bir sonucu olarak görmektedir. 2 - Tüm katılımcılar, Türk seçmenlerin 22 Kasım 2006'da yapılacak genel seçimlere büyük ve ezici bir çoğunlukla katılımını ve oylarını stratejik şekilde kullanması çağrısı yapmaktadır. 3 - Tüm katılımcılar, Ermeni meselesi üzerinde tarihçilerin ve araştırmacıların henüz görüş birliğine varamadıklarını vurgulamaktadır" dedi.

IOT Başkanı ayrıca, "Hollanda'da yaşayan Türk toplumu olarak 1915 yılında meydana gelen olayların değerlendirmesini yapmak konumunda değiliz. Ancak bu konunun gerek kendi içimizde gerekse Hollanda kamuoyunda uzmanların katılımıyla tarafsız ve sağlık bir zeminde müzakere edilmesi için girişimde bulunulacaktır" şeklinde konuştu.

Bu arada toplantıya katılan ve İşçi Partisi'nin listesinden ihraç ettiği milletvekili Nebahat Albayrak, basının tüm ısrarlı sorularına karşı konuşmamayı tercih etti.

Öte yandan katılımcılar, "tüm temsilcilerin tek yürek ve tek yumruk halinde toplantıda bir araya gelmesinin Hollanda'da yaşayan 400 bin Türk vatandaşının konuya hassasiyetini gösterdiğini ve 22 Kasım seçimleri öncesinde kararlılığını sergilediğini" söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön