HABER

Hrant Dink ödül almak için Hollanda'ya gitti

İSTANBUL (İHA) - Hollanda'nın uluslararası yardım kuruluşlarından Oxfam Novib 'Pen Awards"ın her yıl verdiği ödüle bu yıl layık görülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, "Bize verilecek en güzel ödül 301'in kaldırılmasıdır" dedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, eşi ile birlikte ödülünü almak için sabah saatlerinde Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağıyla Hollanda'ya uçtu. Uçağa binmeden önce Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dink, ödüle layık görülmenin kendisi için onur verici olduğunu söyledi. Dink, Türkiye'de ifade özgürlüğünün 301. madde ile kısıtlanmasının üzüntü verici olduğunu belirterek, "Bu ödüle layık görülmek tabi ki onur verici bir durum. Ancak, diğer yandan bakıldığında kendi ülkenizde verdiğiniz ifade özgürlüğü için dışardan size ödül veriliyor olması üzücü. Kendi ülkemde niçin ifade vermek zorunda kalayım diye düşünüyor insan" dedi.

"Dışarıdan gelen ödüller Türkiye'de demokrasinin gelişmesine katkı sağlayacaksa bu durum beni mutlu eder" diyen Dink, "Bize verilecek en güzel hediye 301. maddenin kaldırılmasıdır. Siz 301'i kaldırın bizlerde dışarıdan ödül almayalım" şeklinde konuştu.

Dink, 301. madde ile ifade özgürlüğünün kısıtlanmasını yurttaşa karşı devletin korunması anlayışı olarak gördüğünü söyleyerek, sözlerini şu şekilde tamamladı:
"301 ifade özgürlüğünü kısıtlayan bir maddedir. Elastiki bir madde olduğu için her tarafa çekilebiliyor. 301 ve benzeri maddeler devleti koruyan maddelerdir. Çağdaş demokrasilerde yurttaş devlet karşısında korunurken bizde tam tersi oluyor. Bu yüzden 301 çağdaş demokrasi maddesi değil. Bazı ülkelerde böyle maddelerin olduğunu söyleyenler var. Ancak kötü örnek bizim için örnek olmamalıdır. Dünyada demokrasi mücadelesi evrensel bir mücadeledir. Sadece devletler bazında yapılan bir mücadele değil sivil toplum örgülerinin ve sivil bireylerin de yaptığı bir mücadeledir. Mücadelede evrensel olmalıdır".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön