HABER

Hürmüz Boğazı'nı kapatırız

Tahran (AA)- İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Yahya Rahim Safavi, Basra Körfezi ve Umman Denizi arasındaki Hürmüz Boğazı'nı istedikleri zaman
kapatabileceklerini söyledi.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre, Şerif Sanayi Üniversitesi öğrencilerine konuşan Safavi, dünyanın "kritik ve hassas bir dönemden" geçtiğini, bu dönemin İran'ı da etkilediğini kaydetti.

Basra Körfezi'nin coğrafi olarak bölgede özel bir konuma sahip olduğunu ifade eden Safavi, "Hürmüz Boğazı İran'ın dış siyasetinde önemli kartlarından biridir. Bu boğazdan günde yaklaşık 17 milyon varil petrol geçiyor. İstediğimiz zaman boğazın kontrolünü ele geçirebiliriz" diye konuştu.

ABD'nin Büyük Orta Doğu Projesi'nin başarısız olduğunu ifade eden Safavi, "Irak'ta 400 milyar dolar para harcadılar, ama bu bizim çıkarımıza oldu. Orta Doğu'daki stratejik rekabeti de biz kazandık" dedi. Safavi, ABD'nin İran'a saldırma ihtimaline ilişkin de "Böyle bir saldırı olursa ABD'nin bölgedeki 200 bin askeri gücü ve 33 askeri üssü bizim tarafımızdan ciddi zarar görebilir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler