İBB'den proje iptali! İmamoğlu 'Böyle bir ihtiyaç yok' diyerek duyurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesini iptal ederek "temel atmama" programı düzenledi. Prensip olarak büyük çaplı projelerin, ihalelerin süreçlerini bir süreliğine dondurma kararı aldıklarını ifade eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Bu tesise ihtiyaç yok. Çünkü var olan 2 tesis yeterli" dedi.

İGDAŞ Genel Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen programda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart ve 23 Haziran seçim süreçlerinin ardından dönemin İSKİ Genel Müdürü ve yöneticilerinden projeye ilişkin aldığı brifinglerde kendisine Silahtarağa Atıksu Arıtma Tesisinin hızla yapılması gerektiği yönünde tavsiyede bulunulduğunu belirtti.

İMAMOĞLU: BU TESİSE İHTİYAÇ YOK

Prensip olarak büyük çaplı projelerin, ihalelerin süreçlerini bir süreliğine dondurma kararı aldıklarını, bu kapsamda projeyi inceleyeceklerini ifade eden İmamoğlu, şöyle konuştu:

"İSKİ'de yeni atadığımız arkadaşlarımızın bunu araştırmaya dönük ihtiyaç duymaları neticesinde çok önemli ve değerli tespitler yaptılar. İTÜ'den de bilimsel bir ekip projeyi incelemeye aldı. Hazırlanan rapordaki tespitlere göre İstanbul Master Planında böyle bir ihtiyaç yok. Haliç'in korunması prensibi ile Haliç'e veya Haliç'e ulaşan dere ve kanallara yapılacak atık su deşarjı arıtılmış dahi olsa Haliç'e verilmemelidir, engellenmelidir diye net olarak bir tarif var. Arıtma tesisinde arıtılması hedeflenen atık sular Yenikapı ve Baltalimanı atık su tesislerine iletilmekte. Toplanan bu sistem oralara aktarılmakta ve şu anda Yenikapı ve Baltalimanı biyolojik arıtma tesislerinin kapasitesi 2.5 milyonluk artış dahi olsa bu bölgede yeterli. Böyle bir artış zaten öngörülmüyor. 2.5 milyon kişi nüfus artışı dahi olsa bu tesise ihtiyaç yok. Çünkü var olan 2 tesis yeterli."

PARK VE SPOR ALANLARI NİTELİKLİ HALE GETİRİLECEK

Eyüpsultan Belediyesinin de göreve gelmelerinin ardından kendilerine ısrarla projenin yeri sebebiyle Eyüpsultan halkını derinden etkileyeceği yönünde görüşlerini aktardığını dile getiren İmamoğlu, ayrıca tesisin koku sorununa da yol açacağını ileri sürdü.

Projenin yapılması planlanan 136 bin metrekarelik alanın 75 bin metrekaresinin yeşil alan olduğunu bildiren İmamoğlu, "Tümüyle baktığınızda ki sağlığın parası bedeli ya da çevreye vereceği zararın bedeli ölçülmez, onu kenara koyuyoruz. Aslında burada 1.5 milyarlık kamusal zararı arkadaşlarım engellemiş oldular." diye konuştu.

İmamoğlu, güzergahtan geçen Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı çalışmalarına da hız vereceklerini ifade ederek proje sebebiyle bakımsız kalan park ve spor alanlarını da hızla nitelikli hale getirileceğini kaydetti.

(AA)

Okuyucu Yorumları 109 yorum
madem ihtiyac yoktu neden ihaleye actin. demekki alacagini alamadi,iptal etti.
@suti ihaleyi o yapmadi zaten...belli akp li oldugun
ihaleyi o mu açmış iyi misin?
@suti ihaleyi yapan AKP yavrucuğum.1,5 katrilyonluk zarar önenmiştir.PEŞKEŞ POLİTİKASINA DUR DENİLMİŞTİR.!
Marmara denizi de 3-5 yıla kalmaz Halicin 80li yıllardaki haline döner. Uzmanlar şu anda bile marmara denizi alarm veriyo diyo. nasıl ihtiyaç yok !
Kardeş ihale önceki dönemden açılmış olabilirmi,ve yandaş bi şirkete verılcekti olabilirmi,biraz ormana git beynıne oksijen gıtsın
ihaleyi acanlar akp liler gereksiz oldugundan adam iptal etmis,tarafsiz balabilirsek görürüz
aynen cok haklisin
@suti uğraştığımız şeylere bak komedi
@suti muti , çamur atacağım derken gülünç duruma düşüyorsunuz haberi bir oku.
@suti işte şu beyni biraz kullanın diye boşa demiyoruz.. elinin altında internet var aç araştır be kardeşim.... ihaleyi kim açmış bak... kendini de komik duruma düşürme!!!
Eline sağlık başkanım , zaten orayı artistik isimler altında hazırlayıp birilerine peşkeş çekeceklerdi , şimdi yeşil alan olarak kalıyor , Allah senden razı olsun.
İsrafa gerek yok yola devam güzel bir yaklaşım.Sizleri kutluyorum. Sayın İmamoğlu.
@alaaddinyucesoy Projenin ne olduğundan, neden gerekli olduğundan haberi olmayanlar israf edebiyatı yapıyor. İşte buna "cahillik" denir...
cahillik diz boyu direk pislikler denize devam gitmeye ileri biyolojik tesislerin tüm sahil hattında olması gerekli Baltalimanı ve Yenikapı tesisleri hâlâ ön arıtma yani bir arıtma söz konusu değil sadece ızgara aracılığıyla çöpler tutluyor okadar su pis olarak denize akıyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler