HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İbrahim Reisi kimdir, kaç yaşında? İran’ın 8. Cumhurbaşkanı oldu

18 Haziran 2021’de İran’da yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine muhafazakâr kesimin adayı aday olarak katılan İbrahim Reisi, ülkenin 8. cumhurbaşkanı oldu. İran’ın Meşhet şehrinde yer alan ve Şiilerinin kutsal mekânlarından sayılan İmam Rıza Türbesi’ne bağlı Rezevi Vakfı yönetim kurulu başkanlığı yapan İbrahim Reisi, Devrim Lideri Ayteullah Hameney tarafından İran yargısının başkanlığına getirilmişti.

İbrahim Reisi kimdir, kaç yaşında? İran’ın 8. Cumhurbaşkanı oldu

20 yaşındayken iki kentin birden başsavcılığını yürüten İbrahim Reisi, 18 Haziran 2021’de İran'da yapılan seçimlerde muhafazakarların adayı olarak seçime girdi. Yargı Erki Başkanlığı yapan İbrahim Reisi, 28 milyon 600 bin oydan 17 milyon 800 binini alarak İran’da seçimleri kazandı.

İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

14 Aralık 1960’ta Meşhet şehrinin Noğan bölgesinde doğan İbrahim Reisi, ilkokulu Noğan’da yer alan Cevadiye İlkokulunda bitirmesinin ardından eğitimini Meşhet’te bulunan Nevvab İlmiye Medresesi’nde sürdürdü. Kısa bir zaman Nevvab İlmiye Medresesi’nde okumasının ardından din eğitimine Ayetullah Seyyid Muhammed Musevinejad’ın medresesinde devam eden İbrahim Reisi’nin ortaokulda Ayetullah Musevinijad ile başlayan hoca-öğrenci ilişkisi Ayetullah Musevinijad’ın yaşamını yitirmesine kadar devam etti.

Ayetullah Musevinejad’ın tavsiyesinin ardından din eğitimini Kum şehrinde yer alan Ayetullah Burucerdi Medresesi’nde devam eden İbrahim Reisi’nin yargı ve hukuka bakışının temeli Usul-ı Fıkıh dersi aldığı Ayetullah Şeyh Ali Mervi tarafından şekillendi.

Tahran’ın Şehit Mutahheri Yüksek Okulu’nda kısa bir süre eğitim alan İbrahim Reisi, ardından Huzistan vilayetinin Mescit Süleyman şehrinde Marksist gruplarla mücadele etmek adına Ayetullah Humeyni’nin Mescit Süleyman temsilcisi Şeyh Hadi Mervi’nin yardımcısı olarak görev aldı. Mescit Süleyman şehrindeki görevinin bitmesinin ardından Horasan vilayetine geri dönerek Şahrud şehrinde “0-2 Siyasî İdeolojik Eğitim Karargâhları Mecmuası” adında ideolojik eğitim merkezini kuran İbrahim Reisi, bu merkezin müdürlüğünü yapmasının ardından, dönemin Devrim’in Başsavcısı Ayetullah Ali Kudusi’nin talebinin ardından Tahran’a gider ve 1980’de Kerec şehrinin başsavcısı olur.

1 yıl bu görevi yaptıktan sonra 1981’de Hamadan şehri başsavcılığı görevinin de üstlenen 20 yaşındaki İbrahim Reisi, aynı anda hem Hamadan hem de Kerec kentinin başsavcısı olur. 1985’te Tahran’ın Başsavcı Vekili, 1989’da Tahran Başsavcısı, 1995’te Teftiş Kurumu Başkanı, 2005’te Yargı Erki Başkanı Birinci Yardımcısı, 2006’da Din Adamlarına Özel Mahkemenin Başsavcısı ve 2015’te Ülke Başsavcısı olan İbrahim Reisi, bu görevleriyle beraber 4 ve 5. dönem Uzmanlar Meclisi üyeliği ve İyiliğe Emretmek ve Kötülükten Menetmek İhyası Karargâhı’nın Sekreterliği yaptı.

Dinî eğitim ile beraber Şehit Mutahhari Üniversitesi Hukuk Bölümü’nde sivil eğitimine de devam eden İbrahim Reisi, bu üniversiteden doktora derecesiyle mezun olmasının ardından Şehit Mutahhari Üniversitesi, İmam Sadık Üniversitesi ve Nevvab Yüksek İlmiye Medresesi’nde ders vermeğe başlar.

ChefGPT


En Çok Aranan Haberler