HABER

'İdam cezası hemen uygulanmayabilir'

Bağdat (AA) - Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin hakkında verilen idam cezasının yüksek mahkeme tarafından onanmasının ardından, idam cezasının hemen uygulanmayabileceği açıklandı.

Iraklı yetkililer, Saddam Hüseyin'in cezasının 30 gün içinde infaz edilebilmesi için Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin hızlı infaz emrini veren bir kararname yayınlaması gerektiğini, bunun da mümkün görünmediğini söylediler.

Irak Adalet Bakanı Yardımcısı Boşo İbrahim, bakanlığın idam kararını 1 ay dolmadan uygulayamayacağını belirtti. İbrahim, "Adalet Bakanlığı, tam 1 aylık süre dolduktan sonra idamın ne zaman infaz edileceğine karar verebilir" diye konuştu.

İdam kararını onayan yüksek mahkemenin sözcüsü Reyid Cuhi de Saddam Hüseyin'in ne zaman idam edileceği konusunda, 2 seçenek bulunduğunu söyledi.

Ölüm cezası, mahkeme tarafından yayınlandıktan sonraki 30 gün içinde cumhurbaşkanlığı kararı olursa infazın herhangi bir zamanda yapılabileceğini anlatan Cuhi, ancak böyle bir karar yoksa, 30 gün dolduktan sonra Adalet Bakanlığının idamın ne zaman yapılması gerektiğine karar vereceğini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön