HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İhracatçının euro keyfi

BURSA (İHA) - Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin ortak para birimi Euro'nun dolar ve TL karşısında değer kazanması, Bursalı ihracatçıların yüzünü güldürdü. Piyasaya çıktığı 3 Ocak tarihinde 89 sent olan Euro'nun 16 Temmuz'dan bu yana 1 doların üzerinde seyretmesi, AB ülkelerine mal gönderen ihracatçıyı sevinirdi.

Uludağ İhracatçı Birlikleri Başkanı (UİB) Orhan Yıldırımçakar, Euro'nun dolar ve TL karşısındaki yükselişinin ihracatçıya büyük avantaj sağladığını söyledi. AB ülkelerine mal gönderen ihracatçıların bu avantajlı durumundan yararlanmak için sevkiyata hız verdiklerini belirten Yıldırımçakar, "Euro'nun değer kazanması, ülkedeki belirsizlik sonrasında umutsuzluğu kapılan ihracatçıya moral kazandırdı" dedi.

UİB kanalıyla Temmuz ayında şimdiye kadar yapılan ihracat rakamlarındaki artış oranlarına dikkat çeken Yıldırımçakar, "Bu yıl geçen yılın aynı dönemine göre hazır giyim ve konfeksiyon ihracatında yüzde 35'lik artış yaşandı. Tekstil ihracatında yüzde 18, taşıt araçları ve yan sanayinde yüzde 20 artış kaydedildi" diye konuştu.

Euro'nun bundan sonra dolar karşısında düşüş kaydetmeyeceğini belirten UİB Başkanı Yıldırımçakar, "Muhtemel Irak operasyonu gerçekleşirse, durum farklı olabilir. Çünkü Amerika'nın Afganistan operasyonu sırasında dolar yükselmişti. Ancak Irak'a müdahale de böyle olur mu, bunu kestirmek zor" ifadelerini kullandı.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler