İlahiyatçıdan tartışılacak sözler: Kuran zinaya yasak getirmez

İlahiyatçı Ali Rıza Demircan, Kuran-ı Kerim'in zinaya ceza getirmediğini belirterek, "Zinayı kanunla yasaklamak Kurani ilkelere terstir. Kuran zinaya ceza getirmez, zinanın aleniyete dökülmesine ceza verir" ifadesini kullandı.

"İslam'a Göre Cinsel Hayat" kitabının yazarı İlahiyatçı Ali Rıza Demircan Habertürk TV'de yayınlanan Açık ve Net programında Kübra Par'ın sorularını yanıtladı.

İlahiyatçı Ali Rıza Demircan, çocuk yaşta evliliklere yönelik verilen fetvalara ilişkin, "İslam alimlerinin çocuk yaşta evlilikle ilgili fetvaları Kuran-ı Kerim’i karalamadır, peygamberimize iftiradır, zulümdür. Rüşt ergenlik üstü bir durumdur. Bu da kadının lehine ve aleyhine olabilecek, parasal sözleşmeler yapabilecek ve üstleneceği görevlerin altından kalkabileceği bir ruhsal ve akli uygunluktur. Bir çocuğun böyle bir akli olgunlukta olması mümkün değil" dedi.

"İSTERSE SABAH KADAR DÖNÜP DURSUN"

Demircan, "Yatak yorgan meselesi din adına yorum yapılacak bir konu değildir. Hristiyani yaklaşımlarla biz cinselliği hafife alır olduk. Bu önemli bir olgudur. Erkek için de kadın için de cinsellik önemlidir. Adam yatağına girmiştir. Her insanda cinsel çağrışım yapabilir. İsterse kendi yatağında sabaha kadar dönüp dursun. Bunu fetva konusu haline getirmek anlamsız ve manasızdır" diye konuştu.

"İSLAM ATAERKİL DEĞİLDİR"

"İslam'ın ataerkil olması mümkün değildir" diyen Demircan, "İslam hukuku açısından kadın ile erkek arasında hiçbir fark yoktur. Bu noktada kadın korunur. Bizim kültürümüz ataerkildir" ifadesini kullandı.

"ZİNAYI KANUNLA YASAKLAMAK KURAN'A TERSTİR"

Demircan, "Zinayı kanunla yasaklamak Kurani ilkelere terstir. Kuran zinaya ceza getirmez, zinanın aleniyete dökülmesine ceza verir. İslam dininde zina hem suçtur hem de günahtır. Zina hem suçtur hem islamda 3. derecede büyük günahtır. Kuran zinaya ceza getirmez. Bir adam bir kişinin tanıklığında zina yapsa 4 şahit lazım. Günah işlemiştir, tövbe eder kurtulur. Alenen işlediği zaman İslam dünyasında düzeni bozduğu için..." diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 128 yorum
tanrı gerçekten kitap göndermiş olsa bu konulara açıklık getirirdi bence.
bunlar gibi yaratıkları neden haber yapıyorsunuz
siz insansanız ben mahlukum. kuran ı istediğiniz gibi kendi fantazinize alet ediyorsunuz sapıuk herifler. siz geldniz bu ülke genel evine döndü utanmazlar.
( GÜNAHLAR GİZLİ İŞLENİRSE SAHİBİNE ALENEN İŞLENİRSE TOPLUMA ZARAR VERİR ) SEYYİD ABDÜLKADİR GEYLANİ HAZRETLERİ
dedem benim dedem Allah razı olsun başkan.
bu hoca ise zekeriya beyaz Alimdir...Sapıklıkda yarışan atlar yarışı bitiremez..
getirse ne olur? hayatımıza 1400 sene evvel bir arabın tevrattan,incilden,arap ve Ortadoğu mitolijisinden,hikayelerinden derlediği bir kitap ile yön verecek değiliz 21.yy'da.
@mezargedigi sana zem zem icireyim kendine gel o 1400 sene once gelen kitapta senin bu ınançsizligin bile yazıyor aynen bu dediklerin harfiyen yazıyor inancsizliklarin onların kalpleri mühürlenmistir siz ne yaparsaniz onları donduremezsiniz der iste sen bu kategoriye giriyorsun.
@mezargedigi Aman yarabbim tövbe! Sen inanmayabilirsin de; hiç bir dini, kitabı ve peygamberi aşağılamaya hakkın yok!
@mezargedigi, ah be cehennem odunu, 1400 yıllık Kuran da geçen ve 19. - 20. yüzyıl teknolojisiyle doğruluğu kanıtlanan hususlar bile başlı başına senin ipliğini pazara çıkarmaya yeter de artar, tabi sen Peygamber efendimize arap uşağı , Kuran'a da onun uydurması diyen ATA'nın cümlelerini birebir buraya yazarak kime taptığını ortaya koymuşsun, senin gibi putperestlerin biz atalarımızı putlara tapar bulduk biz de onlara taparız diyerek inanmayacağınız bile O kutsal kitapta yazıyor
@mezargedigi a.a.olur dinsiz kim yön vercek sana kendinmi ozaman ateistlere yorum yap burda değil
yahu olmayan birşeyin tartışmasımı olur.Kuran dediginiz şey o dönemin KHK sı,,başka birşey deği
TAMAM.. YASAK YOKSA BU HOCANIN KIZI İLE ZİNA YAPMAK İSTİYORUM..
İşin gücün kafa karıştırmak sakallı. Bir ayağın çukurda bırak artık bu işleri, Allah yolundaymış gibi yapma, Allah yoluna gir.
vay be hocam bu kadar cahil yobazın içinde en az yobaz olan senmişsin meğer.
allahım yaa belden aşağı dan başka bir düşünce yok mu
Gizli gizli zina yapın diyor. Duyurmayın... ama ilgili ayetler hiç de öyle demiyor. İnanırsın inanmazsın ayrı mesele ama çarpıtma be kardeşim yaa. Her şeyi çarpıttınız be yaaa!
ben bir hristiyanım ama 5 vakit namaz kılop cuma namazlarına gidiyorum hemde müslümanım kliselere gidiyorum pazar günleri şarap veriyorlar bedava yahu bu ülkede ben bile bilmiyorum dinimi insanlıktan müslümanlıktan soğuttunuz insanları pislik mahluklar ALLAH hesabını kat ve kat sorsun sizin gibi yobazlardan İNŞALLAH
Nasil bir ülke olduk biz böyle , nerden cikti bu insanlar nereye gidiyoruz ne oluyoruz allahim akil fikir ver bu insanlara
Sen insanlara kötü yolu gizlice yapın mı diyorsun git işine bak senin ailen yok mu
İslamda cinsel yaşam diye bir kitap yazmıştı. Biraz agresif biridir. Ve de gergin. Bir Tv programında hayatında asla zina yapmadığını da açıklamıştı. Şimdiki açıklaması doğru olsa bile gereksizdi.
3. büyük günah. Ve tövbe eder kurtulursun.....diyor. ???
Böylesine sapik ve sapkın hoca musvetteleri böylesi sapik fetvalar verirken kurban olduğum ALLAH niye carpmazki bunları ve bu gibileri.ama vadedilen zamanı yaşıyor bu sapkinlar elbet bunun hesabını en ağır şekilde sorar zamanı gelince.
Ne diyor beyler? "İki tarafın da rızası varsa,yaptıklarını anlatmıyorlarsa hem zina değildir,hem de suç değildir" mi diyor??? Tabi bekarlar için konuşuyordur herhalde he?:)
Alım müsveddeleri bir susun be bir konuşmayın be siz hayırdır yag yok asansörde kadınla denk geldimi şöyle olur yok kuran da zina yasak değil yok faiz haram değil namaz 3 vakit kilinmali daha saymadiklarim hayirdir kendinize gelin kitap neyse hak o dur bunu o kuş beyninize sokun Allah cc kelamına kelam mi yazmaya calisiyorsunuz yoksa aklınızla zorunuz mu var.
yumurtaya can veren Allahım şu sapkın hoca müsveddesinede akıl ver
kuran mı ne kltabı bu roman mı?
Hıristiyanlar incilin anlatımını nasıl bozmuslarsa bunlarda kitabimizi bozmak istiyor
@ali_karaman_r0 anlamadan cahilce yorumyapmayın önce denileni anla atgözlüğü ve fıkhi bilgin olmadan yazma
AB ISTEMISTI ZINAYI kaldırdık.. RTE ZINA YASAK DEĞIL.. A. RIZA DEMIRCAN BU-NUN OĞLU DA BEYOGLU BELEDIYE BAŞKANI KILISELERDEN ÇIKMAZ YANI BU NLARIN ALAYI KILISECI
zaten gizli yapılan zinaya cezayı nasıl vereceksin be mubarek. Sapla samanı karıştırmaktan ne kadar zevk alıyorsunuz. Tevbe ederse af olunacağını nerden çıkardın onuda açıkla bari. Zina için söylediklerini yarın başka biri tecavüz için uyarlasa ne diyecen. ya sabır ya sabır...
Baya geniş bir insan. Diyecek başka bir şey yok.
100 DEĞNEK CEZASI apaçık KURAN'da.
çüşşşş sapık.
yürü be hoca kim tutar seni. ateistlerin inancına bir puntada sen at :)
buyur burdan yak
her türlü nefsani arzulardan sana sığınırım Rab’bim
Molla Efendi, senin elin kimlerin cebine girdi çıktı şimdiye kadar aleni olmadan?
Hoca hocaaaaa RECM diye bir şey var.Hiç dıydunmu sen onu? Güldürme kendine cahil herif.
bu sapıkların karısı bu işe ne diyor acaba
Sana getirmediği kesin sen insanda değilsin leylekler getirirken münafık getirmiş kuran senin ağzına yakışmaz bari kitaba saygı göster edep yoksunları alim olmuş biri hata yapsa hatasını öderde bu münafıklar hala alim diye niye gezer bu ülkede biri ünvanını alsın bu adamın
Bırakın hoca olarak dikkate almayı adam hesabına almak bile caiz değil. Sapığın teki.
RTE'NİN İMAM HATİPTEN ARKADAŞI..YETİŞKİN KIZLARI VAR BARİ ONLARDAN UTAN..
hoca ya sormak lazım orucumuzu açtıktan sonra kadın a dokunmak günahi ve sevabı varmı yanındayız mı yoksa sünnet mi aciklarmisin
@savas_tuncer_1977 ya birader dinimiz oruc açtıktan sonra evlilikte yada başka yerde işini yaparsın ancak hoca diyorki zina günahtır ama kanunla yasaklayamazsın olayı açıklıkla incele
Hoca, bu söylemlerden insanlar ne anlarlar biliyormusunuz?? Ben aleniyata dökmedikten sonra gizli bir şekilde zina yapar sonrada tövbe eder kurtulurum. Aman hocam dikkat edin sakat işler bu işler,sizede yakışmadı.
ben bu hocanın bilgisine güvenirim Ancak burada yorum yazanlar dikkat etmelidir Fıkıh sünnet icmaal kuran tercüme bilgisi olmadan ön yargılı yada kemalist siyasi ego ile yorum yazmayın bilen yazsın da bizde faydalanalım Zina ile ilgili islamda yap veya yapma diye hüküm yok kesin hüküm şudur yani keskin hüküm ZİNAYA YAKLAŞMAYIN işte her şey bunun içinde saklıdır yani tartışmaya mahal yok yaklaşmayın diyor Hani bir cüzzamlıyanasıl yaklaşmazsan müslüman için zina hükmü byledir ancak Allah affedicidir
@mobidik6765 Buna yorum yazmanın Kemalist ego ile ne alakası var geri zekalı..
@mobidik6765 tamam sen kefil olduysan bizim zaten kötü düşünmek ne haddimize ağam :D
@erkan_can_j2 beyefendi böyle konularda bilgi sahibi olmak gerek demogojiye gerek yok ben sana neden kefil olayın neticede Allah ayette şöyle der Lekum Dikum Veliyedin Yani senin dinin sana Benim dinim bana der Sen neye inanırsan inan ama bir gün Yaradan rabbine döndürüleceksin İstayen istediği kadar zina yapar kendi bilir sen kendi şahitliğini kendin yapacaksın bundan zaten kaçış bana gerek yok Ben diyorumki islamda zina hakıında geniş açılma yok yani yap veya yapma Kesin hüküm şu ZİNAYA YAKLAŞMA işin ciddiyeti budur yani bunu konuşmak bile abestir yaklaşmayacaksın.....
Diğer Haberler