İngiliz askerleri Basra'da üç kardeşi ve babalarını öldürdü

BASRA (İHA) - Irak'ın güneydeki Basra kentinde dün akşam Irak ve İngiliz askerlerinin düzenlediği operasyonda 3 kardeşle beraber babaları öldürüldü.

Maliki hükümetine isyan eden radikal Mehdi ordusu isyanlarını yatıştırmak için İngiliz ve Irak ordusunun ortaklaşa düzenlediği arama operasyonunda, bir eve düzenlenen aramada taban bulunduğu gerekçesiyle ayni aileden bir baba ve 3 kardeşin öldürüldüğü bildirildi.

Baskın gecesini anlatan anne Menal Huder, "Sabaha karşı saat 3.00 sularında evimizin kapısını kıran 10-15 İngiliz askeriyle bir kaç Irak askeri, oğullarımı ve beyimi evin banyosuna götürerek öldürdüler" dedi.

Öldürülen babanın öğretmen olduğu belirtilirken, Muhammed Receb adlı görgü tanığı ise Muhammed Recep'in çok iyi bir insan olduğunu, silahlı gruplarla hiç ilgisinin olmadığını söyledi.

Sabah, olayın duymasından sonra sokaklara inen Basra halkı Amerikan, İngiliz ve Irak ordusunu protesto ederek "Yeni diktatör Maliki" pankartları açtı.

Protestoya katılan aşiret reisleri ve halk, başbakan Maliki'yi kardeş kanı akıtılmasına müsaade etmekle suçlayarak, Irak halkının tek bir millet olduğunu ve bir başbakanın, kendi halkını Amerikan ve İngiliz uçlarıyla kırdırmasının hiç uygun olmadığını ifade etti.

Protestocular, İngiliz ve Amerikan güçlerinin bir an önce Basra'dan geri çekilmesi talebinde bulundu.