HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Instagram kaybolan mesaj modu nedir, nasıl kullanılır? Instagram kaybolan mesaj modu açma ve kapatma

Dünya genelinde kullanılan ve çeşitli özellikleriyle öne çıkan çok sayıda sosyal medya uygulaması vardır. Instagram da kullanıcıların gönderi, video gibi içerikleri paylaşmasına olanak sağlayan, bunun yanı sıra başkalarıyla sohbet etme gibi özellikler sunan bir sosyal medya platformudur. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan bu uygulamanın getirdiği özelliklerden biri kaybolan mesaj modudur. Peki, Instagram kaybolan mesaj modu nedir, nasıl kullanılır ve kaybolan mesaj modu nasıl açılıp kapatılır?

Instagram kaybolan mesaj modu nedir, nasıl kullanılır? Instagram kaybolan mesaj modu açma ve kapatma

Instagram günümüzde çok sık kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu uygulama içerisinde birçok farklı özellik bulunmaktadır. Instagram'ın kullanıcılarına sunduğu en dikkat çekici özelliklerinden biri mesajlaşma bölümünde kullanılan kaybolan mesaj modu özelliğidir. Bu özelliği kullanan ya da kullanmak isteyen kişiler için Instagram kaybolan mesaj modu karşı taraf görür mü konusu da ayrı bir öneme sahiptir.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Instagram kaybolan mesaj modu nedir?

Instagram sosyal medya platformunu kullanan kişi sayısı epey fazladır. Kullanıcılar bu platform üzerinden video, fotoğraf gibi çeşitli içerikler paylaşabilmektedir. Bunun yanı sıra gönderilere yorum yapılabilmekte ve arkadaş ekleme gibi özelliklerinden faydalanılabilmektedir. Instagram sosyal medya uygulamasının önemli özelliklerinden biri DM bölümü olarak da bilinen ve insanların sohbet etmesini sağlayan bölümdeki kaybolan mesaj modu özelliğidir.

Kaybolan mesaj modu özelliği adından da belli olduğu üzere yazılan mesajların bir süre sonra kaybolması manasına gelmektedir. Kullanıcı sohbet ettiği birine mesaj attığında ve karşı taraf bu mesajı görüp okuduğunda yazılan mesaj silinmektedir. Bu özellik yaygın olarak gizli sohbetler için son derece faydalı olmaktadır. Bu özellik aktif hâle getirildiğinde karşı kullanıcıya bu özelliğin açıldığına dair bir bildirim de gitmektedir.

Instagram kaybolan mesaj modu nasıl kullanılır?

Kullanıcılar sohbet bölümünden mesajlaşırken kimi zaman gizli bir konuşma yapabilir ve bu konuşma geçmişine daha sonra kimsenin ulaşmasını istemeyebilir. Instagram kaybolan mesaj modu özelliği ise bir nevi geçici mesajlaşma olarak da tabir edilmektedir. Bu özellik sadece yazılar için değil, karşılıklı gönderilen fotoğraf gibi görsel paylaşımlar için de geçerli olmaktadır. Bu noktada Instagram kaybolan mesaj modunu açınca eski mesajlar silinir mi konusu gündeme gelebilmektedir.

Bu mod aktifleştirildikten sonra sohbet edildiğinde mesajlar karşı kullanıcı tarafından görüldüğü anda otomatik olarak silinir. Gerek yazışmalar gerekse gönderilen video, fotoğraf gibi içerikler bir kere görüntülendikten sonra kaybolmaktadır.

Instagram kaybolan mesaj modu nasıl açılır?

Instagram sürekli olarak kendini geliştirmekte ve kullanıcıların güvenliği için birçok farklı özellik getirmektedir. Bu özelliklerden biri de sohbet bölümünde geçerli olan kaybolan mesaj modu özelliğidir. Bu mod açıkken kullanıcılardan biri yazışmanın ekran görüntüsünü alırsa bu durum diğer kişiye bildirim olarak gitmektedir. Instagram kaybolan mesaj modu açma işlemi ise son derece kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Kaybolan mesaj modunu açmak için izlenmesi gereken adımlar genel olarak şu şekildedir:

  • İlk önce Instagram sosyal medya uygulamasına giriş yapmanız gerekir.
  • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümünde yer alan “Mesaj” kısmına tıklayınız.
  • “Mesaj” bölümüne geldiğinizde bu modu aktifleştirmek istediğiniz kullanıcıyla olan mesajlaşma ekranına giriş yapınız.
  • Sonrasında seçtiğiniz mesajlaşma sayfasının en alt kısmına gelerek parmağınızı yukarı doğru kaydırınız.
  • Bu kaydırma işleminden sonra size kaybolan mesaj modunun aktifleştiğine dair bir uyarı gelecektir. Aynı uyarı karşı kullanıcıya da gidecektir.

Instagram kaybolan mesaj modu nasıl kapatılır?

Instagram kaybolan mesaj modu özelliğini açmak ve kapamak son derece kolay bir işlemdir. Instagram kaybolan mesaj modu kapatma işlemini yapmak isteyen kullanıcıların izlemesi gereken adımlar ise genel itibarıyla şu şekildedir:

  • Öncelikle Instagram uygulamasına kullanıcı isminiz ve şifrenizle giriş yapınız.
  • Sonrasında “Sohbetler” kısmına tıklayınız.
  • “Sohbetler” bölümünde kaybolan mesaj modunu kapatmak istediğiniz kullanıcıyla olan mesajlaşma ekranına geliniz.
  • Mesajlaşma ekranının en altına gelip parmağınızı yukarı doğru kaydırdığınızda aktif olan kaybolan mesaj modu özelliğini pasif hâle getirmiş olacaksınız.
  • Kaybolan mesaj modu özelliğini kapattığınızda kapattığınıza dair bir bildirim diğer kişiye de gidecektir.

En Çok Aranan Haberler