HABER

"İran, bomba yapamaz"

MOSKOVA (İHA) - Analistler, İran'ın ellerindeki nükleer savaş programına bağımlı kalındığında bir bomba yapmanın imkansız ancak olası yapılmış ya da alınmış bir bombanın fırlatılmasının söz konusu olduğunu açıkladı.

Politik Araştırmalar Merkezi Yönetmeni Vladimir Orlov, İranlı yetkililerle Tahran'da yapılan ilk özel görüşmelerde ellerindeki imkanların bir bomba yapmaya değil ancak fırlatmaya yeterli olduğu konusunda görüş birliğine vardıklarını açıkladı.

Orlov, İran'ın tesislerinde yaptıkları incelemede, ellerindeki materyallerin dışarıdan yardım almadan bir bomba yapımına el vermediğini ancak yabancı ülkelerden yapılacak olan yardımlar sayesinde bir bomba yapımının söz konusu olduğunun anlaşıldığını açıkladı.
Orlov, İran'ın elinde nükleer olmasa bile fırlatma işlemini yapabilecek 1600
km menzilli Shihab-3 tipi füzeler bulunduğunu açıkladı.

ABD, uydu fotoğraflarını CNN televizyonunun yayımladığı Natanz ve Arak nükleer enerji santrallerinde nükleer silah üretimi yapıldığını iddia etmişti.
Rusya Atom Enerji Bakanı Alexander Rumyantsev, ITAR-TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, Buşehr'e inşa edilecek santralde elektrik üretimi yapılacağını söylemişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön