İran'dan 'savaş uyarısı'

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suudi Arabistan petrol tesislerine düzenlenen saldırıyı "savaş sebebi" sayan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yu Başkan Donald Trump'ı İran'a karşı bir savaşa çekebilmek için "kandırmaya" çalışmakla suçlayarak, "Kendi iyilikleri adına aradıklarını elde etmemeleri için dua etmeliler." ifadesini kullandı.

İran'dan 'savaş uyarısı'

Zarif, Pompeo'nun, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco tesislerine düzenlenen saldırıda İran'ı suçlamayı sürdürerek, saldırıyı savaş sebebi saymasına Twitter hesabından paylaştığı mesajlarla cevap verdi.

Pompeo'nun İran'a karşı savaşı kışkırttığını ifade eden Zarif, "B Takımı'nın kalıntıları ve hırslı müttefikleri Donald Trump'ı savaşa çekmek için aldatmaya çalışıyor. Kendi iyilikleri adına aradıklarını elde etmemeleri için dua etmeliler. Onlar hala çok kibirli oldukları için 4 yıl önce bitiremedikleri (İran'dan) çok daha küçük olan Yemen'le savaşta bedel ödüyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

Zarif, bir diğer mesajında ise ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun, nisan ayında Teksas A&M Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "Ben CIA direktörüydüm. Yalan söyledik, aldattık ve çaldık." dediği görüntüleri paylaşarak, şu ifadelere yer verdi:

"Eski alışkanlıklar açıkçası kolay kolay gitmiyor. Yalanlar ve aldatma ile dökülen kanları ve halkın hazinesinden yaptığı harcamaları umursamayan yabancı müşterilere (Suudi Arabistan) yalakalık son günlerde zirveye çıktı."

Zarif, "B Takımı" olarak adlandırdığı görevden alınan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid'i, ABD'yi İran'a karşı savaşa çekmeye çalışmakla suçluyor.

ARAMCO TESİSLERİNE SALDIRI

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesiste, cumartesi günü yerel saatle 04.00'te düzenlenen SİHA saldırısı sonucu yangın çıktığı açıklanmıştı.
Yemen'deki Husiler, ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıyı 10 SİHA kullanarak düzenlediklerini iddia etmişti.

Pompeo, dün Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a giderken yaptığı açıklamada, petrol tesislerinin vurulmasından bir kez daha İran'ı sorumlu tutmuş ve saldırıyı ilk kez "savaş nedeni" sözleriyle tanımlamıştı.

İran yönetimi ise saldırılarda rolü olduğuna ilişkin iddiaları reddediyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) desteğini alan hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. İran yönetimi ise Yemen'de Husilere destek veriyor.

KAYNAK: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Kimse birbirini kandırmasın. Abd günün birinde Iran'a girecek. Kazanir ya da kaybeder. Peki, turkiye'nin tutumu ne olur? Abd Iran'a nereden saldırır? Incirlik ussu bu savaşa dahil olursa ne olur? Iran incirlik ussune saldirir. Rusya suriye topraklari uzerinden turkiye'yi tehdit eder. Ve zaten s400 kurulu degil. Kurulu olsa dahi rusya karsi zayif kalacak. Abd karsi sirt ceviremez turkiye. Cunku NATO. Butun NATO karsi cephesine alamaz turkiye. Buna Abd dahil. Bu arada yunan adalari Dana fazla istila eder. Maras ve sondaj gemilerine rumlar saldirir. Ingiltere kibris ussunu acarak dahil olur.
ABD Irak girdiğinden beri Iran planı zaten yapiliyordu. Peki. Neden bu kadar beklendi? - Iran nukleer silaha sahip. - Iran tamamen sıradağlarla kaplı. Yani ne kara hareketi ne de hava hareketi kolay degil. Bolton istifasi istenmesi tamamen stratejiydi. Arap baharindan etkilenmeyen tek ülke Iran. Bunun en sebebi iki madde. Ve ABD bu yuzden Iran ile bu kadar mucadele ediyor. ABD ne yapmaya çalışıyor? Iran, Irak, suriye, ürdün ve lübnan'ı tek bir devlet yapmak. Ve buyuk israil devletini kurmak. Ve boylece dunyadaki butun yerlati enerjilerine de rahatlikla elde edecek. Ornek. Alaska. Ve grönland
Benim. Düşüncem kimse kimseyi kandırmasın bunlar hiç bir şey yapamaz yok savaş açarız yok bilmem ne yaparız hiç bir şey yapmazlar çünkü korkuyorlar yapacak olan kişi bir gece ansızın şunu yaparız bunu yaparız deyipte kandırmasın devletler dedikodu yapmaz uygular
bu zamanda kimse savasmaz butun ulkelerin ekonomik durumu zayif ekonomisi zayif olan bir ulke asla savasa girmez...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler