HABER

İran, Hürmüz Boğazı'nı petrol trafiğine kapatabileceğini söylüyor

İran, tartışmalı nükleer faaliyetlerinden dolayı Batı'nın uyguladığı yaptırımlara karşılık, petrol taşımacılığında kilit öneme sahip Hürmüz Boğazı'nı kapatabileceği tehdidinde bulundu.

İran, petrol taşımacılığında kilit önemdeki Hürmüz Boğazı'nı kapatabileceğini açıkladı.

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Habibullah Seyyari, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, İran'ın gerekli görmesi durumunda Hürmüz Boğazı'nı kapatabileceğini kaydetti.

Seyyari, dünya petrol ticaretinin yüzde 40'ının geçtiği Hürmüz Boğazı'nı kapatmanın "İran için bir bardak su içmekten daha kolay olduğunu" söyledi.

Seyyari, Umman Denizi'ni kontrol altında bulundurdukları için şimdilik boğazı kapatmaya gerek görmediklerini kaydetti.

Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının üç hafta önce İran'a yaptırımları artırma kararı almasının ardından İran ile Batı arasında gerilim tekrar tırmanışa geçti.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, dün yaptığı açıklamada, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin İran petrolüne yaptırım uygulaması halinde Hürmüz Boğazı'ndan petrol transferine izin vermeyeceklerini belirtmişti.

Öte yandan Suudi Arabistan ise İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatma tehdidine cevaben, Körfez ülkelerinin, İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatması halinde dünya pazarında oluşabilecek İran ham petrolü kaybını Körfez ülkelerinin karşılamaya hazır olduğunu bildirdi.

Körfez'de donanma güçleri bulunan Amerika Birleşik Devletleri hükümetinden İran'ın tehdidini ciddiye almamak gerektiği yönünde bir açıklama geldi.

Amerikan Dışişleri'nden Mart Toner, ''İran bir kez daha uluslararası toplumun dikkatini esas konudan saptırmaya çalışıyor. Esas konu ise, İran'ın nükleer faaliyetlerinde uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmemeyi sürdürmesidir.'' dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler