İşçiler Taksim'den hükümeti uyardı

İSTANBUL(ANKA)- Emek Platformu'nun aldığı karar doğrultusunda Platform İstanbul bileşenlerine üye çalışanlar, Beyoğlu Tünel'den Taksim Meydanı'na yürüdü ve Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nı protesto etti.

Emek Platformu bileşenlerinden Türk-İş, DİSK, KESK, Türk Tabipler Birliği'nin de aralarında bulunduğu 17 sendika, kurum ve kuruluş üyeleri, Beyoğlu Tünel'de söz konusu düzenlemeye karşı bir araya geldi.

Türkiye genelinde yarın 2 saat süreyle uygulanacak olan "Uyarı Amaçlı Çalışmama Hakkı" eylemi öncesinde Beyoğlu'nda prova niteliğinde eylem yapan işçiler, "Sendikalar yalan söylüyor" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümeti, sloganlar, dövizler ve ıslıklarla protesto ettiler.

Tünel'den Taksim Meydanına yürüyüşe geçen binlerce çalışan, sık sık, "Kasımpaşa imamı kaça sattın vatanı", "Hükümet yasanı al başına çal", "İşçiler burada, yalancılar nerede", "İşçiyiz haklıyız kazanacağız", "Hükümet baksana kaç kişiyiz saysana", "Kahrolsun IMF işbirlikçi AKP", "Zafer direnen emekçinin olacak", "Alçaklara kar yağıyor üşüme, sen bu işin sonunu düşünme", "Hükümet istifa" sloganları attılar. Ayrıca, "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek", "Genel grev genel direniş", "Herkese sağlık, güvenli gelecek", "Tekel vatandır, vatan satılamaz", "Yaşasın sınıf dayanışması", "Şalter inecek, bu iş bitecek", "Geliyor geliyor genel grev geliyor", "Söz bitti sıra eylemde", "Yalancı Tayyip", "İş, ekmek yoksa barışta yok" sloganları da atıldı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şubesi'nin de "Yıpranma hakkımız gasp edilemez" pankartıyla katıldığı eylemde, "Bizi sileni biz de sileriz", "İşçiler el ele genel greve", "Sosyal gaspa hayır", "IMF emreder AKP uygular" yazılı döviz ve pankartlar açıldı.

İstiklal Caddesi'nin trafiğe kapatan işçiler yürüyüşlerini Taksim Meydanında tamamladı. İşçiler, burada Emek Platformu'nun orta açıklaması olan metni Türk-İş Birinci Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak'ın konuşmasının ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yarın saat 11.30'da toplanmak üzere dağıldı. (ANKA)