HABER

İşgalin 5. yıldönümünde Irak’ta hayalkırılığı hakım

BAĞDAT(ANKA) – ABD'nin 20 Mart 2003 tarihinde başlattığı Irak işgalinin 5. yıldönümünde Irak'ta hayal kırıklığının yaşandığı belirtiliyor. İngiliz The Telegraph gazetesi, eski Başbakan Ayad Allavi'nin eski sağ kolu, Saddam'a karşı başarısız darbe düzenleyen Lüfti Saber'in, kendisini sekiz yıl cezaevinde idam sırasında tutan Saddam için "Keşke hala ülkenin başında olsa" dediğini aktardı.

The Telegraph gazetesi, işgalin 5. yıldönümünde Irak'ta yaşanan yoğun sorunlara dikkat çektiği haberinde Saddam döneminde muhalif unsurlar arasında ön plana çıkan, eski Başbakan Ayad Allavi'nin eski sağ kolu, halen Irak ordusunu eğiten Amerikan ve İngiliz subaylarına danışmanlık yapan Lüfti Saber'in açıklamalarına da yer verdi.

1996 yılında Saddam'a karşı başarısız bir askeri darbenin düzenlenmesinde "hayati" bir rol oynayan ve Saddam döneminde sekiz yıl cezaevinde idam sırasında tutulan Saber, "Saddam iktidarda olsa dahi iyi olurdu" yolundaki bir değerlendirme yaptı. Saber "Böyle bir şey söyleyeceğimi hiç tahmin etmezdim çünkü beni idama mahkum etti" şeklinde konuştu.

Irak'ta 2005 yılında yapılan seçimlerde galip çıkan "köktendinci Şii politikacıların" hala ülkeye hakim olduğunu belirten gazete, 4 milyon Iraklının 2003 yılından bu yana yerinden olduğunu, 645 kişinin öldürüldüğünü tahmin edildiğini kaydetti.

Lüfti Saber'in ailesinin de Suriye'de yaşadığını aktaran gazete, iki eski başbakan, bir başbakan yardımcısı ve ulusal güvenlik danışmanı dahil olmak üzere, en az bir düzine üst düzey yetkilinin Londra'da evlerinin olduğuna, ailelerinin de orada yaşadığına dikkat çekti.

-TALABANİ ANEKDOTU

Bu çerçevede Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye ilişkin bir anekdoda yer veren gazeteye göre, Talabani, üst düzey danışmalarının da hazır bulunduğu İngiliz Büyükelçiliği mensupları için verilen bir yemek sırasında "Burada İngiliz pasaportu olmayan bir tek ben varım" esprisini yapmıştı.(ANKA)

Geri Dön