'IŞİD liderinin eşi ve oğlu gözaltında'

IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin eşlerinden biri ile oğlunun Lübnan'da gözaltına alındığı iddia edildi.

'IŞİD liderinin eşi ve oğlu gözaltında'

Reuters'ın Lübnan ordusuna dayandırdığı habere göre, Lübnan güvenlik güçleri Irak ve Suriye'de geniş alanları ele geçiren ve bu bölgelerde hilafet ilan eden IŞİD'in lideri Ebu Bekir Bağdadi'nin eşlerinden birini ve bir oğlunu Suriye sınırında gözaltına aldı.

Suriye'den Lübnan'a girerken gözaltına alındıkları açıklanan Bağdadi'nin karısı ve oğlunun hangi ülkenin pasaportunu taşıdığı ve isimleri açıklanmadı.

Açıklamaya göre gözaltı birkaç gün önce gerçekleşti, ancak açıklama salı günü yapıldı.

Lübnan'da yayın yapan As-Safir Gazetesi ise, Bağdadi'nin karısı ve oğlunun 'yabancı istihbarat vasıtasıyla' ve koordinasyon içinde gözaltına alındığını belirtti.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. 2004’te Irak’ta kurulan ve şu anda liderliğini Ebu Bekir Bağdadi’nin yaptığı IŞİD, Suriye ve Irak’taki en güçlü silahlı gruplar arasında yer alıyor.

ABD yönetimi, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Irak ve Suriye’de geniş bir alanı kontrol etmesi sonrasında, örgütün Irak’ta Kürt bölgesine ilerleyişi ve aralarında ABD vatandaşlarının da olduğu gazeteci ve yardım çalışanlarının öldürülmesinin ardından harekete geçerek, öncülük ettiği koalisyon güçleriyle beraber örgüte yönelik hava saldırıları başlattı.