Işıkara'dan camide deprem konferansı

MERSİN (İHA) - Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Mersin'de cuma namazı öncesi "Deprem ve Deprem Öncesi Hazırlık" konulu konferans verdi.

Mersin'in alt birim Toroslar Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen konferans, Akbelen Mahallesi'nde bulunan Hz. Hamza Camii'nde kılınan cuma namazı öncesinde slayt gösterileri eşliğinde yapıldı. Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna'nın da katıldığı konferansta önemli uyarılarda bulunan Işıkara, depremde eğitimin önemine dikkat çekerek, "Deprem olacak mı?" diye düşünmek yerine, deprem konusunda hazırlık yapılması gerektiğini vurguladı. Kur'an-ı Kerim'den ayetlerle örnekler veren Işıkara, depremden korunmanın mümkün olduğunu, bunun için binaların doğru şekilde, deprem güvenliğine uygun yapılması gerektiğini söyledi. Deprem sırasında ev içindeki eşyaların da insanlara zarar vereceğini, buna karşı önlem alınması gerektiğini kaydeden Işıkara, "Yaşadığınız ev güvenliyse yapacağınız şey, yanınızda masa varsa ona tutunmak veya bir koltuğa dengeli bir şekilde oturup kenarlarına tutunarak depremin geçmesini beklemek" dedi. Camide de depreme yakalanılabileceğini anlatan Işıkara, toplu alanda hiçbir şekilde panik yapılmamasını istedi ve ilk tedbiri tüm cemaate uygulamalı olarak göstererek, oturulan yerde başın koruma altına alınarak beklenilmesi ile ilgili taktikler verdi. Mersin'in 3. ve 4. derece deprem bölgesi olduğunu belirten Işıkara, kaçıncı derecede olursa olsun, herkesin depremden korunma yöntemlerini öğrenmesi ve bölgede de gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizdi.

Ahmet Mete Işıkara, Abdullah Günaydın İlköğretim Okulu'nu da ziyaret etti. Işıkara, öğrencileri deprem hakkında bilgilendirirken, deprem olduğunda açık alanda olan kimselerin nasıl davranması gerektiğini uygulamalı olarak gösterdi.