Işıkara'dan Marmara'da 'büyük deprem' uyarısı

İSTANBUL (İHA) - Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Yalova'nın Çınarcık ilçesinde yaşanan 4.8 büyüklüğündeki depremin bir işaret ya da öncü olmadığını belirterek, "Eğer 2 yıl içinde 5 ila 6 büyüklüğünde bir deprem olmazsa 2014 yılına kadar Marmara Bölgesi'nde çok daha büyük bir deprem meydana gelecek" dedi.

"Deprem Dede" olarak bilinen Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, katılacağı "Türk Kızılayı'nın Önemi" konulu seminer öncesi gazetecilerin dün meydana gelen Çınarcık merkezli depreme ilişkin sorularını yanıtladı. 1 Mayıs 2003 tarihinde Bingöl depreminden sonra büyük bir depremin yaşanmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Işıkara, "Dünkü deprem münferit bir olaydır. Bir işaret ya da ön deprem değil. Ancak bu Marmara Bölgesi başta olmak üzere Türkiye'nin deprem riski taşımadığı anlamına gelmez. Bu konuda şunu söyleyebilirim; eğer 2 yıl içinde 5 ila 6 büyüklüğünde bir deprem olmazsa 2014 yılına kadar Marmara Bölgesi'nde çok daha büyük bir deprem meydana gelecek" dedi.

Türkiye'deki çarpık yapılaşmaya da değinen Işıkara, "Maalesef hala deprem gerçeğini göz ardı ediyor, binalarımızda dış görünüme önem verirken, sağlamlığa dikkat etmiyoruz. Artık deprem gerçeğini kabul etmemiz ve buna göre gereken önlemleri almamız lazım" diye konuştu.