HABER

İslam dünyasında alimlerin önemi

Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani ile Rabıta Genel Sekreteri Muhammed bin Abdulkerim el-İsa, İslam alimlerinin ümmeti birleştirmede üstlendikleri hayati role dikkati çekti

RABAT (AA) - Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani ile İslam Dünyası Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Muhammed bin Abdulkerim el-İsa, İslam alimlerinin ümmeti birleştirici rolüne vurgu yaptı.

Fas başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Osmani, Rabıta Genel Sekreteri İsa'yı başkent Rabat'ta kabul etti.

Açıklamada, ikilinin görüşmesinde, alimlerin, İslam ümmetini düşünce, vicdani ve ilmi açıdan birleştirerek, kültürler, uluslar, dinler ve kıtalar ötesi bazı aşırılıkları anlama ve yorumlamada hayati rolü olduğu vurgulandı.

Görüşmede ayrıca ilmi içtihatların, metinlerin anlaşılmasını kolaylaştırma, hedeflerini basitleştirme ve İslam şeriatının gerçek imajının kökleşmesine katkıda bulunmasının önemine değinildi.

Merkezi Mekke'de bulunan Rabıta, dünya genelinde İslami ve insani iş birliği köprüleri kurma, İslam'ı tanıtma çabalarını koordine etme, İslam'ın ilkeleri ile öğretilerini açıklama gibi konularda çalışmalar yürütüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön