İslam karşıtı filme tepkiler sürüyor

AMSTERDAM (İHA) - Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders'in İslamı ve Kur'an-ı Kerim'i aşağıladığı belirtilen kısa metrajlı filmine karşı tepkiler sürüyor.

Hollanda medyasında sürekli gündemde olan 15 dakikalık "FITNA" isimli filmin Cuma günü internetten yayınlanacağı belirtildi.

Sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar ise, yayınlamasıyla birlikte ülkedeki Müslüman toplumunu rahatsız edecek ve iç huzuru bozabilecek filme tepki göstermeye devam ediyor.

Amsterdam'da yaşayan Afrika kökenli Musa Abdül, Geert'in "FITNA" ile nefret tohumları ekeceğini belirterek, "Burada Müslümanlar Hollandalılarla barış ve uyum içinde yaşıyorlar. Şimdi hiçbir şey yokken, Müslümanlar niçin böyle bir filimle kötüleniyorlar?" diye konuştu.

Amsterdam Belediye Meclisi'nin İşçi Partili üyesi Songül Akkaya ise, Wilders'in reklam peşinde olduğunu söyledi. Akkaya, "Eğer Müslümanlara yönelik saldırıları olmasaydı belki de parlamentoda 9 milletvekili olmayacaktı. Bizim üzerimizden politika yapmak istiyor" dedi.

Akkaya, "Filmin internetten de olsa yayınlanması, halk arasında bölünmelere yol açabilir, etnik kökenli çatışmalar çıkabilir. Türkler, böyle bir oyuna gelmeyecektir ancak bu ülkede çok farklı milletlerden Müslümanlar yaşıyor. Saygı ve ifade özgürlüğü sınırlarını aşarak bir dini inanca saldırdığınızda toplumun büyük bir kesiminden tepki görürsünüz. Özellikle gençlere seslenmek istiyorum. Lütfen provokasyonlara karşı dikkatli olun" dedi.