İstanbul'da bir dükkana "Rabia" ismi verildi

İstanbul iki esnaf, yeni açtıkları dükkana, Mısır'da darbe karşıtı direnişin sembolü haline gelen "Rabia" işaretinden esinlenerek, "Rabia" ismini verdi.

Türk halkı, katliamlarla sarsılan Mısırlılara destek vermek için tepkilerini farklı yollarla göstermeye devam ediyor. Bunun örneklerinden biri de İSTOÇ'ta yaşandı. Çarşıda cep telefonu aksesuarı satan iki esnaf, yeni açtıkları dükkana, darbe karşıtı direnişin sembolü haline gelen "Rabia" işaretinden esinlerenek, "Rabia" ismini vermekle kalmadı, "meşhur" işareti dükkan tabelasına yerleştirdi. Konuyla ilgili AA muhabirine konuşan esnaf Hasan Korkmaz, adını, İslam'ın ilk yıllarında Kudüs'te vefat eden kadın evliyalardan Rabiatul Adeviyye'den alan meydanda ortaya çıkan "Rabia" ismini, Mısır halkının demokratik mücadelesini desteklemek amacıyla iş yerine verdiklerini söyledi.

Korkmaz, dükkanı 15 gün önce açtıklarını belirterek, "O zaman dükkanda herhangi bir tabela yoktu. Bir isim düşünüyorduk. Bu arada Mısır'da yaşanan olaylardan da çok etkilenmiştik. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu konuda çok duyarlı olduğunu biliyorduk. Başbakanımızın, özellikle Bursa mitinginde Rabia işareti yapmasından çok etkilenerek, dükkanın ismini 'Rabia' koyduk" diye konuştu.- "Olumlu tepkiler aldık"Dükkana bu ismi vererek, yaşanan drama dikkati çekmek istediklerini ifade eden Korkmaz, olumlu tepkiler de aldıklarını dile getirdi.Hasan Korkmaz, özellikle sosyal medyada kendilerini mesaj yağmuruna tutan vatandaşlara teşekkür etti.

Mısır'da yaşananlara ilişkin olarak da Korkmaz, "Bu drama çok üzülüyoruz. Özellikle çocuk ölümleri bizi fazlasıyla etkiliyor. Sürekli Türkiye'de böyle bir katliam yaşansa neler olabileceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. - "Rabia demek Çanakkale demektir"Ortaklardan Şeref Demir ise duygularını şöyle aktardı: "Dükkana bu ismi vermekten mutluyuz. Çünkü 'Rabia' demek özgürlük demektir, 'Rabia' demek Mısır demektir, 'Rabia' demek Çanakkale demektir. Bu kararımızın ardından yurt dışı ve içinden vatandaşlar mesajlarıyla bizi hiç yalnız bırakmadı. Dükkanı 15 gün önce açarken bir ismi yoktu. Dolayısıyla dükkanımızı ilk kez 'Rabia' olarak isimlendirmiş olduk." Çarşı esnafı da komşularının dükkana "Rabia" ismini vermesinden dolayı memnuniyet duyduklarını ifade etti. Korkmaz ile Demir, daha sonra dükkanlarının önünde "Rabia" işareti yaparak, fotoğraf çektirdi. A.A

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
bizene biz arabistanmıyız herseye burnumuza sokarsak bzde onlar gbi oluruz
şapşallık etmeyin pkk itlerini besleyen bir ülke suriye bilmeden yazıyorsunuz
BENDE EN KISA ZAMANDA (EL SİSİ KEBAP VE LAHMACUN SALONU)AÇACAĞIM.
reklamlar
o ülkedeki insanların meselesi kim haklı kim haksız buradan ahkam kesmek çok garip oluyor mesela başbakan öyle bir cıkış yapıyorki orada protosto yapan rabiayı simgeleştirip baş tacı yapıyorda burada polis kursunlarıyla ölen yine polislerin kontrolünde dövülerek öldürülen gençleri AKP yi yıkaçak olan karşılığında bunu görür manasında sözler etmekte mısırda rejime karşı olanlar rabia devrim şehidi ülkemizde haksızlıklara karşı müçadele isyan insanda bir yüz olmalı utanacak varmı
bu millet yalaklıgı çok sever.ne yapsakta bunları bu yalaklık huyundan vazgeçiremeyecegiz.ulan it herif anan ölse ananın ismini vermezsin dükkana gidersin teyyibe yalaklık olsun diye dükkanın ismini rabia koyarsın.inşallah batarsın orda
Türkçe'de dört rakamı yokmu?Üçe kadar mı? saymasını biliyor.Ülkeyi arap saçına çevirdiniz.Türk gençliği size o arap saçını taramanız için elinize okkalı bir tarak verecek.
İnsanlar çamurdan yada balçıktan yaratıldığı için çamurluk yapması kadar doğal bir şey yoktur.Hele birde suyunu çok katarsanız cıvırda cıvır.
Diğer Haberler