HABER

İstanbul'da Papa alarmı

İSTANBUL (İHA) - İstanbul Valisi Muammer Güler, Papa'nın İstanbul ziyareti sırasında en üst düzeyde önlem alınacağını belirterek, "Bu ziyaretle ilgili olumsuz herhangi bir davranışa kesinlikle izin verilmeyecektir" dedi.

Vali Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Papa 16. Benedict'in İstanbul'a gerçekleştireceği ziyaretle ilgili basın toplantısı düzenledi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıda konuşan Güler, ziyaret sırasında herhangi bir sıkıntı ve aksaklık yaşanmaması için gereken her türlü tedbirin alındığını söyledi. Vali Muammer Güler, "Yaptığımız toplantılarla, son hazırlıkları gözden geçirdik. İstanbul polisinde izinler kaldırıldı, 12-12 mesai uygulamasına geçildi. En üst seviyede hassasiyeti arz eden bir tedbir planlaması yapıldı" dedi. Papa'nın ziyaret edeceği yerler ve geçiş güzergahlarında yol kapamaları yapılabileceğine dikkat çeken Güler, "Bu nedenle İstanbulluların, alınacak tedbirlere riayet etmelerini özellikle belirtiyorum. Papa'nın ülkemizi ziyareti son derece büyük önem arz ediyor. Dünyada büyük yankılar uyandırdı. Çok sayıda basın mensubu ülkemize geldi. Ülkemiz hem Müslüman kimliğiyle, hem de laik ve demokratik kimliğiyle dinler arasında barış ve diyaloğa önemli katkılar yapacak potansiyele sahip. AB uyum sürecinde, medeniyetler ittifakında da önemli roller üstlenmiştir. İslamiyet dini, barış ve hoşgörü dini. Konukseverlik de en önemli geleneklerimiz arasında" diye konuştu.

Güler, Papa'nın, Türkiye ve İstanbul'u ziyareti sırasında Türk konukseverliğine uygun tarzda karşılanacağını ve ağırlanacağını söyledi. Bu konuda herkesin, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen Güler, "Papa'nın İstanbul ziyareti sırasında en üst düzeyde önlem alınacak" ifadelerini kullandı.
Vali Muammer Güler, olası gösterilerle ilgili bir soru üzerine, "Biz demokratik bir ülkeyiz. İfade özgürlüğü çerçevesinde he rşey cereyan edecektir. Bu ziyaretle ilgili olumsuz herhangi bir davranışa kesinlikle izin verilmeyecektir. Bu konuyla ilgili toplantılar yapılmıştır. Elbette ki, kanuni çerçevede yapılanlara bir şey söyleyemeyiz. Olumsuzluklara kesinlikle müsaade edilmeyecek. Sultanahmet Camii'ni de ziyaret edecek. Bununla ilgili de gerekli önlemler alındı" açıklamasında bulundu.

Akredite ile ilgili soru yöneltilen Güler, bu konudaki tüm yetkinin, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne ait olduğunun altını çizdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler