HABER

İzmir'de deniz marulu şaşkınlığı! Sahil boyunca devam ediyor

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde sahile inenler şaşırtan bir görüntüyle karşılaştı. Deniz marulu olarak bilinen ulva lactuca isimli yeşil renkli yosunun denizi kapladığı sahile gelenler durumu belediyeye bildirdi. Harekete geçen ekipler hemen temizliğe başayarak duruma müdahale etti.

İzmir'de deniz marulu şaşkınlığı! Sahil boyunca devam ediyor

Bostanlı sahiline dün spor için gelenler, denizde yeşil renkli yosunlar olduğunu fark etti. Birçok vatandaş, ilk kez gördükleri görüntü karşısında şaşkınlık yaşadı. Maddenin, halk arasında 'deniz marulu' olarak bilinen 'ulva lactuca' olduğu anlaşıldı. Durumun bildirilmesi üzerine gelen belediye ekipleri, fileli kepçelerle yosunları kenardan temizlemeye başladı. Bugün de süren çalışmalardan sonuç alınamazken, vatandaşlar kötü koku yaptığını söyledikleri deniz marullarının kaldırılmasını istedi. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Baha Büyükışık, söz konusu deniz marullarının zehirli ya da insan sağlığına zararlı olmadığını, ancak kentte kötü kokuya yol açabileceğini ve bu nedenle kaldırılması gerektiğini belirtti.

1b07855bfe3391f55c447434c91da4ab

'GÜNEŞLİ GÜNLERDE DAHA FAZLA KOKUYOR'

Sahilde spor yapan vatandaşlardan Ayberk Kakıç, "1-2 gündür rüzgar vardı, muhtemelen onun sonucu olarak oluşmuştur. Akşam üzeri şehri koku bastığı doğru, özellikle de Karşıyaka'yı. Bunların kaldırılması gerekir" dedi.

Bir diğer vatandaş Mehmet Balım ise, "Bunlar neden oluşmuş, teknik yönünü bilmiyorum ama çok kötü koku yapıyor. Bu şekilde palyatif tedbirlerle bu işin çözüleceğini zannetmiyorum. Ciddi bir koku oluyor, özellikle güneşli günlerde çok daha fazla koku yapıyor. Bu iş burada zaman zaman oluyor, ancak bu yıl gördüğüm kadarıyla bu yıl biraz daha fazla. Zannediyorum, buradaki denizin sığ olmasıyla alakalı olabilir. Ancak kesinlikle tedbir gerekiyor" diye konuştu.

b0b2d0a8b817d0541296ec39de3eed46

Cem Akbaba ise, "Bu buraya sürekli gelen, nereden geldiği belli olmayan bir pislik. Ekiplerin toplamalarını izliyorum, bana oyuncak gibi geliyor. Bu yaptıkları çözüm değil. Senede 1-2 defa oluyor bu ve her şekilde koku yapıyor. Ben sabah erken geliyorum, rahatsız olmuyorum ama koku yaptığı bir gerçek" dedi.

e993b9c1b3a1c9dbb46eb817239a1565

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
bu deniz marulları da siyah midyeler gibi organik maddelerin bol bulunduğu yerlerde bolca bulunur. Denizin temizliğinin göstergesi. Siz anlayın artık körfez ne kadar temiz ne kadar kirli ve organik maddeden kastımın ne olduğunu. Ha tarla ha deniz farketmez, ne kadar gübrelersen o kadar otun çok olur.
Geri Dön