Jinekomasti ameliyatı sonrası süreç

Jinekomasti yani erkekte meme büyümesi problemi ilaçla tedavi edilemeyen durumlarda ameliyat ile müdahale edilmesi gereken bir sorundur.

Jinekomasti ameliyatı sonrası süreç

Kişinin yaşam kalitesini düşüren, sosyal ilişkilerini olumsuz etkileyen ve özgüvenini zedeleyen bu sorunu ortadan kaldırmak için farklı ameliyat teknikleri uygulanabilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında yaşanan süreç ce ameliyatın tekniğine göre farklılık gösterir. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Türkyılmaz, bu ameliyatın ardından neler yapılması gerektiği hakkında oldukça faydalı bilgiler sundu. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Türkyılmaz, liposuction tekniğine de değindi.

LIPOSUCTION İLE JİNEKOMASTİ AMELİYATI

Liposuction tekniği uzun yıllardır bölgesel yağ alma uygulamalarında tercih edilen bir tekniktir. Jinekomastinin oluşmasının temelinde yağ dokusu artışı varsa liposuction rahatlıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Eğer tedavide vaser ya da lazer liposuction teknikleri tercih edilirse iyileşme süreci de oldukça konforlu bir şekilde geçer. Yağ dokusuna bağlı jinekomasti oluşumunda vaser ve lazer liposuction uygulamaları sonrasında kişi yaklaşık 3 haftanın sonunda etkili sonuçlar alınır ve pek çok aktiviteyi rahatlıkla yapabilir.

CERRAHİ MÜDAHALE SONRASI SÜREÇ

Operasyonda genellikle genel anestezi altında yapılsa da bazı durumlarda lokal anestezi de tercih edilebilir. Kişi operasyondan sonra aynı gün içerisinde taburcu olabilir. Genel anesteziye bağlı olarak kişinin bir gece gözetim altında tutulması gerekebilir ancak bu durumla çok sık karşılaşılmamaktadır.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında bölgede ödem ve şişliklerin görülmesi normaldir. Bu oluşumlar ilk hafta içerisinde kendiliğinden geçer.
Operasyondan sonra hafif kas ağrıları olabilir. Jinekomasti ameliyatından sonraki 3 gün dinlenmek, kol ve omuzları çok fazla hareket ettirmemek kişinin konforu ve iyileşme süreci açısından önemlidir.

KORSE SÜREKLİ KULLANILMALI

Ameliyatın 3. günü çok uzun sürmemesi şartıyla duş alınabilir, işe geri dönülebilir, hafifi yürüyüşler yapılabilir. Jinekomasti ameliyatından sonra en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise ameliyattan sonra verilen korsenin sürekli kullanılmasıdır.

Korse bölgenin yeniden şekillenmesi ve korunması açısından büyük bir önem taşır. Korse kullanımında genellikle 3 hafta sürekli korse kullanımı, 3. haftadan sonra bir üç hafta da gündüzleri korse kullanımı önerilir.

Ayrıca ağır sporlar yapılacağı ya da aktif bir gün geçirileceği zaman da korse kullanılmalıdır. Korse kullanımının devam ettiği süreçte sauna, termal havuz, buhar banyosu, jakuzi gibi bölgede ödem oluşmasına neden olabilecek, enfeksiyon riski oluşturabilecek ortamlardan uzak durulması gerekir.

Op. Dr. Burak Türkyılmaz
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.drburakturkyilmaz.com
Facebook: @drturkyilmaz
Instagram: @drturkyilmaz
YouTube - Op. Dr. Burak Türkyılmaz

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler