HABER

Kaçırılan rahip için güvenlik güçleri alarma geçti

Mardin'in Midyat İlçesi'nde bağlı Barıştepe (Salah)köyündeki evine giderken kaçırılan rahip Edip Daniel Savcı (43) için güvenlik güçleri alarma geçti.

Olayın meydana geldiği bölge askerler ve korucular tarafından abluka altına alındı.

Bugün akşam saatlerinde Midyat İlçesi çıkışında bulunan 5. kilometresindeki Moryakup kilisesi'nden Barıştepe köyüne giden 43 yaşındaki rahip Edip Daniel Savcı için güvenlik güçleri seferber oldu. İlçe'nin bütün yolları tutulurken, araçlar didik didik aranıyor. Köy'ün bulunduğu çevreye kimse yaklaştırılmazken, bölgede jandarma korucularla birlikte operasyona çıktı. Arama çalışmalarında şu ana kadar bir netice alınamazken, Midyat Metropoliti Samoel Aktaş, olayla ilgili açıklamaya yapmayacağını söyledi.

Bu arada rahip ve papazlar kaçırılma olayının ardından Midyat'a Barıştepe köyünde toplandılar. İHA rahip Edip Daniel Savcı'nın kaçırıldığı bölgede ve görev yaptığı kiliseye gitti. Öte taraftan Midyat Süryani Kiliseler Birliği Yönetim Kurulu başkanı Anto Nuay İHA muhabirine bazı kişilerin rahip Edip Daniel Savcı'yı bırakma karşılığında 300 bin Euro fidye istedikleri söyledi.

Kayıp Edip Daniel Savcı'nın için kendi cep telefonundan mesaj geldiğini ve 300 bin Euro fidye istediklerini söyleyerek vermememiz dahilin de öldüreceklerini belirten mesaj geldiğini söyleyerek şöyle konuştu. "Saat 14:30 öğleden sonra sıralarında kaçırıldı galiba. Köye 1'kilometre yakındı. Midyat'tan geliyordu. Dediklerine göre arkasında bir araba vardı. Arkasından takip ediyordu. Kimin kaçırdığından bir bilgimiz yok. Herhangi bir bilgi alsak gereken makamlara bilgi vereceyiz. 300 bin Euro verseniz bıraka caz. Vermeseniz öldüreceğiz falan filan gibi bir şeyler söylediler. Devletten yardım istiyoruz. Gereken neyse yapılması için çok memnun oluruz" açıklamasında bulundu.

1964 Midyat Alagöz köyünde doğduğu, 1978 yılında Mor Gabriel manastırında eğitim aldığı, 1980 yılında Moryakup manastırına yerleştiği, 1987'de rahip, 1997'de kahin rahip olarak takdis edildiği öğrenildi.

Rahip Daniyel Savcı'ın bulunması için rama başlatılırken, kaçırılma olayının basında çıktığı gibi terör örgütünün işi olamayıp fidye için kaçırıldığı belirtildi.

Geri Dön