Kalp krizi riskini %80 artıran 5 sinsi alışkanlık

Kalp krizi hepimizin bildiği gibi hemen hemen her bireyi tehdit eden bir sağlık sorunu. Spor yaparken yakalanabildiğiniz gibi günlük rutin işlerinizi yaparken de yakalanmanız mümkün. Bu durumun önüne geçmek için bazı alışkanlıklarınızdan derhal vazgeçmeniz gerekecek...

Kalp krizi riskini %80 artıran 5 sinsi alışkanlık

Doymamış yağları tüketmek

Kalp rahatsızlıkların başını çeken konu; dengesiz ve sağlıksız beslenme. Şeker, işlenmiş gıdalar, aşırı karbonhidrat, doğal olmayan yağlar bu konuda tehtit oluşturmakta. Ancak yumurta ve tereyağı gibi yiyecekler de son derece faydalıdır. Doymuş yağ oranı yüksek olduğu için yemeklerinzde kesinlikle tereyağı tercih etmelisiniz.

Sigara kullanmak

Sigaranın zararlarını artık anlatmamıza bile gerek yok. Cildimizden tutun da organlara kadar etkileri oldukça büyük. Kalp krizinin başlıca nedeni damarlara ve kaslara yeterli kanın dolaşmamasıdır. Sigara ise damar ve kasları doğrudan olumsuz etkilemekte.

Aşırı alkol tüketimi

Alkolün vücuda karışmasıyla birlikte kalp ve damar sağlığını tehtit eden bazı unsurları ortaya çıkar. Bununla birlikte aşırı ve düzenli alkol tüketimi hepinizin bildiği üzere kalp krizi riskini yüzde 80 oranında artıtır.

Meyve tüketmemek

Eğer günlük şeker ihtiyacınızı meyve harici işlenmiş gıdalardan alıyorsanız bu konuda da büyük hata yapıyorsunuz. Tüm işlenmiş gıdalar, rafine şekerler vücutta birikerek kalp ve damar hastalıklarını tetiklemekte. Uzmanlar bu konuda şeker ihtiyacımızı meyveden karşılamamız gerektiğini söylüyor.

Bel ölçünüze dikkat!

Kalp sağlığını etkileyen ve bize ipucu veren en önemli detay da bel ölçülerimiz! Evet çok garip gibi gelse de vücuduna göre aşırı kalın bele sahip insanlar bir adım daha tehlikedeymiş. Bu noktada uzmanların önerdiği seviyeye inmekte fayda var.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler