KAMU-SEN'den başörtüsü açıklaması

Koncuk, toplumda tartışma konusu olan, üzerinde toplumsal mutabakatın sağlanmadığı konular ile kamuda başörtüsü serbetiyetinin aynı torbaya konulmuş olmasını doğru bulmadıklarını belirtti.

ANKARA (ANKA) - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, başörtülü çalışmak isteyen kadın kamu çalışanlarının "en haklı taleplerinin", toplumda tartışmalı olan ve kutuplaşmalara neden olabilecek Demokratikleşme paketinin içerisine dahil etmenin "siyasi ahlak" açısında kabul edilemeyeceğini söyledi.

Çözüm süreciyle ilintilendirilerek atılan adımların bugüne kadar kamuoyunda yoğun tartışmalara konu olduğunu belirten Konucuk, "Tartışmalı ve toplumumuzda kabul görmeyen bir paketin içerisine, kamu çalışanlarının yıllardır yaşadığı ve çözümünde çok geç kalınmış olan başörtüsü meselesinin dahil edilmesi doğru değildir. Başörtülü çalışmak isteyen bayan kamu çalışanlarının bu en haklı taleplerini, toplumda tartışmalı olan ve kutuplaşmalara neden olabilecek bir paketin içerisinde dahil etmek, siyasi ahlak açısından da kabul edilir değildir" dedi.

Türkiye Kamu-Sen olarak başörtüsünün bir siyasi sömürü aracı olarak kullanılmamasını, başörtüsünün yanında ya da karşısında gibi görünerek ideolojik politikalara meydan verilmemesini ve bir ibadet unsuru olan başörtüsü üzerinden toplumun kutuplaştırılmaması gerektiğini savunun Koncuk, hükümete çağrıda bulunarak şunları kaydetti:

"Başörtüsü serbestiyetini, şuan Başbakanın önünde bulunan ve basına sızdırıldığı kadarıyla toplumun genelinde kabul görmeyecek ve tartışmalara neden olacak hususları ihtiva eden demokratikleşme paketine dahil etmeyin. Madem ileri demokrasiye inanıyorsunuz, madem pakete dahil ettiğiniz hususların demokrasimiz için hayırlı olduğuna inanıyorsunuz; o halde, bunların üzerini başörtüsü ile örtmeyin. Getirin aleni bir şekilde bağımsız olarak tartışılsın. Başörtüsü üzerinden toplumumuzun kamplara ayrıştırılmasını, bu ucube yasaktan dolayı önemli bir kadın iş gücü potansiyelinin çalışma hayatının dışında kalmasını ve ortak bir inanç değeri üzerinden siyasi nemalanma çirkinliğini sonlandırın."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
arkadas sendıka neden sıyasete karısır herkez ısını yapsın
AHZAB 59 MEALİ:EY PEYGAMBER HANIMLARINA.KIZLARINA VE MÜMİNLERİN KADINLARINA SÖYLE,DIŞ ELBİSELERİNDE ÜSTLERİNİ SIKICA ÖRTSÜNLER BU,ONLARIN TANINMAMALARINA,TANINIP TA EZİYET EDİLMEMELERİNE EN ELVERİŞLİ OLANDIR.BUNUNLA BERABER ALLAH,ÇOK BAĞIŞLAYICIDIR,MERHAMET EDİCİDİR.KURAN AYETİ EN AYRINTISIYLA BİLDİRMİŞTİR PEYGAMBERİMİZİN EŞLERİ VE KIZLARI İLE MÜMİN KADINLAR BİR TUTULURKEN Mümin kadınların evlenmemiş kız çocukları ayrı tutulmuştur ayrıca Peygamberimizin Eşleri ve Kızları ile Mümin Kadınların müşrikler kafirler münafıklar tarafından tanınıp zarar görmeleri söz konusudur
Diğer Haberler