HABER

Kanserden korunmada yeni yaklaşımlar

"Kanserden Korunmada Yeni Yaklaşımlar" konusunun konuşulduğu panelde kanserden korunmak için hangi yöntemlerin benimsendiği anlatıldı.

Kanserden korunmada yeni yaklaşımlar

Panele, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ulus Ali Şanlı, Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Halk Oyunları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gürbüz Aktaş, Ege Üniversitesi Gastroenteroloji Bilimi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eren Akçiçek ve Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Esin Çeber'in katıldı. Panelin açılış konuşmasını ise, APOCP Lokal Bilimsel Büro Koordinatörü Prof. Dr. Gülsün Aydemir yaptı. Prof. Dr. Aydemir konuşmasında, APOCP'nin amacının, ulusal ve uluslararası işbirlikleri gerçekleştirerek, halka kanserden korunma yöntemlerini anlatmak olduğunu söyledi. Kanserin önlenmesi, erken teşhis, tıbbi ilaçlarla korunma, beslenme düzeni ile dans ve egzersiz yapmanın kanseri önlemede sağladığı yararlara değinen panelistler, sigara kullanımının kansere yakalanmada en önemli etken olduğu konusuna değindiler.

EN SIK RASTLANANLAR ERKEKLERDE AKCİĞER, KADINLARDA MEME KANSERİ

Panelin ardından konferans veren APOCP Koordinasyon Direktörü Dr. Malcolm A. Moore, Asya'nın birçok ülkesinde gerçekleştirdikleri araştırmalarda en sık rastladıkları kanser vakalarının, erkeklerde akciğer, kadınlarda ise meme kanseri olduğunu ifade etti. Kanserin uzun süre sonra ortaya çıktığını hatırlatan Moore, genç yaşta tüketilen sigara ve aşırı miktarda alkolün, otuz yıl gibi uzun bir süreçte kansere yol açabilme ihtimalinin çok yüksek olduğunu kaydetti. Kanserin önlenmesinde, beslenmenin, yeşil, kırmızı ve sarı renkteki sebze-meyveden oluşmasının önemine değinen Dr. Moore, haftada en az iki gün yarım saatlik hafif egzersizler yapılarak kanser riskinin azaltılabileceğini ifade etti. İnsanlara kanserden korunma yöntemlerinin öğretilerek, başarılı olunacağını savunan Moore, gelecekte Asya ülkelerinde erkeklerin prostat kanserine yakalanma risklerinin oldukça yüksek olduğunu kaydetti.

ATATÜRK'ÜN BİYOGRAFİSİ SUNULDU

Öte yandan Türkiye'ye gelmeden önce Atatürk hakkında çok şey duyduğunu, ancak derinlemesine bilgi edinemediğini de belirten APOCP Koordinasyon Direktörü Dr. Malcolm A. Moore'a, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikret İkiz tarafından İngilizce yazılmış bir Atatürk biyografisi sunuldu. Atatürk gibi, hayatı sayısız devrimlerle geçmiş bir önderin hayatının kitaplara sığamayacağını belirten Prof. Dr. İkiz, Dr. Moore'un bu kalın Atatürk biyografisinden, az da olsa istediği bilgileri bulabileceğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler