HABER

Kanserden korunmak zor değil

Doğu Anadolu Bölgesi Kanser Kayıt ve Tanı Koordinatörü Dr. Ali Kurt, sigara ve alkolün en önemli kanser nedenleri arasında yer aldığını söyledi.

Kanserden korunmak zor değil

Dr. Ali Kurt, insanların beslenmesine dikkat ederek, basit hijyenik kurallara uyup, düzenli egzersiz yapmaları halinde kanserden uzak, sağlıklı ve uzun yaşayabileceklerini bildirdi. Türkiye'deki her 10 ölümden birinin kanserden kaynaklandığını ifade eden Dr. Ali Kurt, "Türkiye'de her yıl 100 bin kişiye kanser tanısı konuyor. Bu oranın üçte ikisini kadınlar, üçte birini ise erkekler oluşturuyor" dedi.

EN ÇOK GÖRÜLEN AKCİĞER KANSERİ

Dr. Ali Kurt, Türkiye'de erkeklerde görülen kanser türlerinden yüzde 31'inin akciğer kanseri, yüzde 7'sinin lenfoma ve lösemi, yüzde 6.9'unun gırtlak kanseri olduğunu, kadınların ise yüzde 26'sının meme kanserine, yüzde 7.6'sının yumurtalık kanserine yakalandığını söyledi. Yapılan araştırmalara göre, özellikle 40'lı yaşlardan itibaren kansere yakalanma riskinin arttığına dikkat çeken Dr. Kurt, kanser hastalığına yol açan nedenleri ise şöyle sıraladı:

"Bir kadeh kırmızı şarabın mesane kanserine iyi gelmesine rağmen, aşırı sigara ve alkol tüketimi, güneş ışığında doğrudan fazla kalma, doğum yapma yaşı ve sayısı,kişisel hijyenik alışkanlıklar, çevresel faktörler, cins ve genetik etkenler kanser riskini artırıyor. Türkiye'de akciğer kanserinin en önemli nedeni sigaradır. Sigaraya başlama yaşı, kullanma sıklığı, içilen sigaradaki nikotin miktarı da akciğer kanseri üzerinde belirleyici nedenlerdir."

KANSER TEDAVİSİNDE ERKEN TANI ÖNEMLİ

Kanseri önlemede erken tanı ve taramanın önemine değinen Dr. Kurt, insanların sigara ve alkolü bırakıp, kırmızı et ve yağlı yiyecekler yerine sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek sağlıklı ve uzun yaşayabileceklerini dile getirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler