Kansere karşı boza için: Bozanın inanılmaz faydaları

Elinde güğüm, belinde bardaklarla sokaklarda "bozaaaaaaaaaaaa!" diye bağırarak geçen satıcılar eskide kalsa da boza içme geleneğimiz yıllar boyu değişmedi. Tarçın ve yeni kavrulmuş leblebi kokusuyla birlikte mükemmel bir üçlü olan boza yediden yetmişe hepimiz için çok faydalı bir içecek.

Kansere karşı boza için: Bozanın inanılmaz faydaları

Osmanlı döneminden bugüne gelen geleneksel bir içecek boza. Temel olarak mısır, buğday, arpa, darı, pirinç ve yulaftan oluşan boza içimiyle keyif vermesinin yanı sıra içerdiği demir, fosfor, A, B1, B2 ve E vitaminleri sayesinde sağlığa da çok faydalı.

İşte bugün yarın beklediğimiz kış günlerinde boza içmeniz için birkaç neden;

Öksürüğü keser

Evde boza nasıl yapılır?

Kış aylarında yaşanan solunum yolları enfeksiyonları ve daha çok öksürük için doğal bir şifa kaynağı boza.
Boza içerdiği bol miktardaki A, B, C ve E vitaminleri sayesinde soğuk algınlığıyla savaşır. Özellikle çocuklarda bronşların rahatlamasına, balgam çıkarmanın kolaylaşmasına yardımcı olur, böylece solunum yollarını rahatlatır. İnatçı öksürükleri bile birkaç gün içinde tamamen kesebilir.

Anne sütünü artırır

Anne adayları ve yeni anneler için de adeta bir iksir boza. Zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde anne sütünü artırma özelliği bulunan boza yeni doğan bebeği de olumlu şekilde etkiler. Anne sütünden bebeğe aktarılan mineral ve vitaminler bebeğin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Özellikle anne ve bebeğin sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmasına yardımcı olur.

Sindirime yardımcı olur, hazmı kolaylaştırır

Vefa-Bozacisi-04

Bozanın içerdiği asitler zararsız asitlerdir. Bu asitler de midedeki asit seviyesini sağlıklı bir seviyede tutar, dengesini sağlar. Böylelikle hazmı da kolaylaştıran boza midenin yorulmasını engelleyip bağırsakları temizler.

Kanserle mücadele eder

640xauto (1)

Boza vücut direncinin artması için gerekli olan vitamin, mineral ve bol miktarda antioksidanı barındırdığından bünyenin savunma sistemini geliştirir ve böylelikle kanserle mücadelede önemli rol oynar. Yani boza içerek vücut direncinizi artırarak kanser riskinizi minimuma indirebilirsiniz.

Kemik sağlığını korur
Bozanın vitaminler açısından zengin olduğundan bahsettik. İşte boza bu vitaminler sayesinde özellikle gelişmekte olan çocukların kemik yapılarını güçlendirme yetisine sahip. Ayrıca yaşlılık döneminde ortaya çıkabilecek kemik hastalıklarına karşı da sizi koruyor.

Enerji verir

Bozanın içerdiği bol miktarda B vitamini vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi veriyor ve yorgunluğa yenik düşmenizi engelliyor. Özellikle sporcuların bu sebeple bolca boza tükettiği biliniyor. Hamile kadınların doğumdan önce ve sonra boza içmesi de kaybettikleri gücü geri kazanmalarına yardımcı oluyor.

Stresle mücadelede çetin bir savaşçı
Bozanın içindeki B vitamini sadece fiziksel değil ayrıca zihinsel yorgunluk için de birebir. Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı özelliği olan, yorulmuş ve yıpranmış sinirleri onaran bozayı içtikten sonra pamuk kadar yumuşak olabilirsiniz.

Cilt ve saç sağlığını korur

728xauto

İçerdiği B12 vitamini ve diğer mineraller sayesinde boza cilt ve saç sağlığı için de oldukça faydalı. Kuru ciltlerin nemlenmesini sağlar, dökülmeleri önler, cildi yumuşatır, cilde sağlıklı, mat ve parlak bir görünüş kazandırır.Haberler Sağlık Haberleri Boza içerek...
Bağışıklık sistemi bazı belirtilerle kendini gösteriyor. Grip gibi hastalıklardan korunmak için, boza içerek bağışıklığı güçlendirmek gerekiyor.

Evde boza nasıl yapılır?

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Gut hastaları maalesef içemez.
Diğer Haberler