HABER

Kar maskeli çete adliyeye sevk edildi

Konya'da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan suç örgütü üyeleri, adliyeye sevk edildi.

KONYA (İHA) - Konya'da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan suç örgütü üyeleri, adam kaldırarak tahsilat yaptıkları, kar maskesiyle ev basıp üniversite öğrencisini dövdükleri ve karşılıksız çeklerle dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla adliyeye sevk edildi.

Edinilen bilgiye göre, Adana Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla takibe alınan Ülkü Ocakları Konya eski İl Başkanı İ.A. ve adamlarını polis yaklaşık 1 yıl araştırdı. Yapılan araştırmada organize olarak hareket eden şüphelilere başvuran bir kişi, isim vererek parasının tahsil edilmesini istedi. Bunun üzerine organize suç örgütünün 4 elemanı, İstanbul'dan Kocaeli'ne gelen 2 kişiyi yakalayarak zorla araca bindirip, kapalı bir mekana götürdü. Burada ellerini ve ayaklarını bağladıkları iki kişiye işkence

yapan 4 kişi 9 bin TL para alırken, 30 bin TL'lik de senet imzalattı. Polis suç örgütüne yönelik takibini sürdürürken, şüphelilerden 7'sinin merkez Selçuklu ilçesi Bosna Hersek Mahallesi'nde Selçuk Üniversitesi öğrencisi Y.G.'nin evine kar maskesiyle gece yarısı girdiğini belirledi. Eve giren kar maskeli 7 kişiden 2'sinin Y.G.'nin sevgilisini yakalayarak ağzını kapattığı, uyuyan Y.G.'yi ise hastanelik edene kadar dövdükleri ortaya çıktı.

Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekiplerinin şafak vakti yaptığı operasyonda gözaltına alınan örgüt lideri Ülkü Ocakları Konya eski İl Başkanı İ.A. ile eski üyelerin de bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada, işkencede kullandıkları iddia edilen 6 tabanca, 5 kar maskesi, muşta, 1 metre uzunluğunda 2 bıçak, şok cihazı ve çek-senet ele geçirildi. Gözaltına alınan şüphelilerden 8'i tutuksuz yargılanmak üzere savcılık tarafından

serbest bırakılırken, diğer 8'i ise Konya Numune Hastanesi'nde geniş güvenlik önlemi altında sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye sevk edildi.

Adam kaldırma, adam dövme, zorla senet imzalatma gibi suçların yanı sıra örgüt liderliğini yaptığı iddia edilen İ.A. ve arkadaşlarının karşılıksız çeklerle Antalya'dan mal aldıkları, bu malları başka şehirlerde satarak nitelikli dolandırıcılık yaptıkları iddia ediliyor. Ülkü Ocakları Konya İl Başkanlığı'nı yaptığı dönemde de organize suç örgütü kurmak ve yönetmekten yakalanan İ.A., 9 ay cezaevinde yattıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye olmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön