Kara paket dönemi geliyor

Bakanlık, sigarada 'kara paket' dönemini başlattı. Ambalajlardaki marka ve logolar kalkacak. Tiryaki, tütünü numarayla isteyecek...

Kara paket dönemi geliyor

Kapalı alanda sigara içemeyen tiryakileri, kara paket bekliyor. Tiryakiler bundan sonra sigara alırken marka söylemek yerine, "Ver oradan 4 numara" diyecek.

Dünyada ilk kez Avustralya'da uygulanan sigarada "kara paket" uygulaması için Türkiye de hazırlıklara başladı. Avrupa ve Asya'da ilke imza atmak isteyen Türkiye'de, kara paket alarmı verildi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü ve Tütün Alkol Piyasaları Denetleme Kurulu (TAPDK) uzmanlarına, kara paket uygulaması için teknik çalışma başlatmalarını istedi. Sigara firmalarının kabusu olarak bilinen ve tütün tüketimini çok ciddi miktarda düşüreceği beklenen "kara paket" uygulamasıyla sigara markaları ve logoları da tarihe karışacak.

Tiryakiler, marketlerden ya da büfelerden sigarayı ancak numaralarıyla isteyebilecek. Paketlerin üzerinde, sigaranın sağlığa zararlarını etkileyici şekilde gösteren resimler ve uyarılar dışında insanların algısını dolaylı olarak etkileyecek hiçbir unsur bulunmayacak. Avustralya parlamentosunda 24 Ağustos 2011 tarihinde kabul edilen kararla, 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren ülkede satılan tüm sigaralarda kara paket uygulaması başlayacak. Kara paket uygulaması ile sigara paketlerinin üzerindeki yanlış mesajlarla tüketiciyi aldatmaları önlenirken, tütün ürünlerinin cazibenin azaltılması, uyarıların etkinliğinin artırılması ve sigara içme oranlarının azaltılması hedefleniyor.

[

****](http://cevaplar.mynet.com/soru-cevap/numarayla-sigara-alinmaya-baslandiktan-sonra-acaba-tutun-satisi-da-yasaklanir-mi-nereye-dogru-gidiyoruz/5182552)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 117 yorum
BU KADAR SAÇMA BİR ŞEY DUYMADIM NE YANİ ŞİMDİ VATANDAŞ TEKEL BAYİİNE GİRDİ ABİ VER BİR PAKER KISA LM DEDİ NE OLACAK SATICI YOK VEREMEM NUMARAYI SÖYLE PARDON PAROLAYI YOKSA VEREMEMMİ DİYECEK ? ALLAH TEPENİZDEN BAKSIN EMİ , BUNLARIN ALTINDAN ALKOL İLE İLGİLİ YASAKLAR ÇIKMAZSA DİŞİMİ KIRACAĞIM YAPMAK İSTEDİKLERİ YAVAŞ YAVAŞ YASAKLARIN DOZUNU ARTTIRARAK ALKOLE SIRA GELMESİ VE BİR GÜN İÇKİYİ YASAKLAMAK TABİ BİRDEN OLMUYOR ÇOK GÜRÜLTÜ ÇIKAR O YÜZDEN SİGARA İLE BAŞLADILAR DOZUNU ARTTIRIYORLAR BİR GÜN İÇKİYE GELECEK BU SIRA ÖNCE 18 YAŞ DİYECEKLER SONRA KAPALI KUTUYA KOYUN DİYECEKLER SONRA KARA ŞİŞE D
Çok harika,Ak parti bize dumansız havayı bahşettiği için ona duacıyız.
akp değil dumansız havayı avrupa bahşetti.. bilmeden salla buda avusturyada uygulanmış.. burayada getirecekler.
Çok saçma böyle şeyleri siyaset konusu yapmanız ? bir anlam veremiyorum.
BRAVO SAHTE SIGARA IMALATININ YOLU ACILIR. SIYAH PAKETI HERKES KOPYALAR :) NEGUZEL DIMI
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler