Karara imza atan hakimler ilk kez konuştu!

Hâkim Mehmet Fatih Uslu 'Kişilerin durumlarını hassas terazide tartar gibi, değerlendirdik' derken, Hâkim Ercan Fırat da 'Verdiğimiz karar noktasında vicdanen çok rahatız' diye konuştu.

Ergenekon davasının ilk safhası 5 Ağustos’ta açıklanan kararla tamamlandı. Müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un yanı sıra çok sayıda eski ve muvazzaf TSK mensubunun, akademisyen ve gazetecinin ağır cezalara çarptırılması kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “İlker Başbuğ’a üzülüyorum” derken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, “Genelkurmay Başkanına terör örgütü lideri diyeni tarih affetmez” şeklindeki kanaatinde sapma olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Karara imza atan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakimleri ilk kez Milliyet gazetesinden Esra Alus’a konuştu.

Hâkim Mehmet Fatih Uslu, “Çok yoğun bir sürecin ardından köyümde dinleniyorum. Kafamı rahatlatmak için fazlaca haber okuyup televizyon izlemiyorum. Ancak eleştirilerden haberdarım. Herkes düşüncesinde şiddet içermediği sürece özgürdür. Ergenekon davasıyla ilgili konuşanların dediklerine bakınca da maalesef kimsenin dosyanın içeriğini bilmediğini görüyorum. Bizi eleştirenler için, ‘Keşke gerekçeli kararımızı bekleseler’ diyorum. Bakın, 45 gün boyunca sabah 08.00’dan akşam 21.00’a kadar iddiaları değerlendirdik. Bu kadar tartışılan bir davayla ilgili olarak karar vermek tabi ki zordu. Kişilerin durumlarını hassas terazide tartar gibi, tek tek inceleyerek değerlendirdik. Evet, eleştiriliyoruz ancak daha gerekçeli kararımızı yazacağız, tarafsızlığımızı yitirmemek için kimsenin ne dediğine bakmayacağız” dedi.

**‘İsabetli bir karar verdik’

**

Mahkeme heyetinin diğer üyesi Hâkim Ercan Fırat da, “Şu an bayram iznindeyim. Heyet halinde çalıştık ve yoğun bir süreçten geçtik. Hukukçu olmayan ya da her hukukçunun da anlayamayacağı hususlar olabilir. O anlamda tabi gerekçeli kararı beklemekte fayda var. Gerekçeli kararla her şey daha da açığa kavuşacak ve anlaşılır olacak. Hukuku bilmeyenlerin ya da teknik yönlerini anlayamayanların kafalarındaki münferit hususlar gerekçeli kararı okuduktan giderilecek. Her türlü yorumlara karşı tabi ki saygılıyız. Herkes aynı şeyi düşünemeye bilir. Kanaati aynı olmayabilir. Dosyayı hakikaten tanımayan büyük bir kesim var. Hukukçu camiasında da var. Verdiğimiz karar noktasında vicdanen çok rahatız. İsabetli ve çok hukuki, yerinde bir karar verdiğimizi düşünüyoruz. Çok yoğun bir tempo geçirdik, adeta maratondu. Özellikle son hüküm hazırlık aşamasını çok yoğun geçirdik. Terazinin en ince ayarını tutturmak için yoğun hararetli bir müzakere dönemi geçirdik. Yedek hakimler olarak gerekçeye dönük olarak çalıştık” diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Sizin hukuk bilginizi de teknik yönlerinizi de vicdanlarınızı da, hukuku kime ve neye göre yorumladığınızı da gerçek Türk Halkı çok iyi biliyor. Nasıl bir vijdan ise nasıl bir hukuk birikimi ve bu hukukun teknik yönleri ise Türkiye'nin G. Doğusunda T.C.Devleti sınırları içerisinde PKK yapılanması, güvenliği asker ve polis katili olduğu bilinen ve yakalaması bulunan silahlı pkk teröristleri tarafından sağlanan binlerce vatan haininin pkk bayrakları ile donatılmış olarak eylemlerini sadece seyrediyor. Bir gün bu büyük ihanete sessizliğin de hesabının sorulacağı gün gelecektir.
bu hukuk tekniği nedense deniz feneri davasında uygulanmadı pkk ya karşıda uygulanmadı nedense hep atatürkçü olanlara karşı uygulandı acep ne iş sayın hakimler sizler TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN HAKİMLERİ SAVCILARI DEĞİL SATIN ALINMIŞ HAİNLİK İÇİNE DÜŞMÜŞ TAYYİBİN AKP NİN HAİMLERİ VE SAVCILARISINIZ HEŞE SAVCILAR BOŞUNA ÜNVANLARINDAKİ CUMHURİYET SAVCISI NI DEĞİL AKP TAYYİP SAVCISINI KULLANSINLAR BUNDAN SONRA AYIPTIR AYIP SALAĞA YATIPTA MİLLETİ APTAL YERİNE KOYMAYIN MİLLET NEYİN NE OLDUĞUNU BİLİYOR KKOMİK OLMAYIN LÜTFEN
pkk ya gelince hukuk tekniği yürümüyor habur a mahkeme kurdunuz hakimleri savcıları teröristlerin ayağına götürdünüz o zaman bu hukuk tekniği yok muydu haydi ordan bir de salağa yatıyor insanları aptal yerine koymayın millet neyin ne olduğunu çok iyi biliyor hakim bey sizin yatacak yeriniz yok ammmmaa çıkar bir gün mazlumun ahı ya neyse hemde çok yakında
Terazini yiyeyim senin hakim efendi, sizde vicdan var mı da konuşuyorsunuz. Unutmayın isimleriniz bir yerlere yazılmıştır, iktidar değiştiğinde sanık sandalyesinde sizler olacaksınız. "Görevi kötüye kullanma ve talimatla karar verme" suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis. Şimdiden dar odalarda antreman yapın.
AKP nin paralı uşakları konuşmuş. Ortada delil olmadan hiçbir suç olmadan insanları hapse attınız. Bırakın müslümanı insan bile değilsiniz.
bu adamlar kaçak değil kaçacak yeri de yok neden davaları açıktan görülmüyor pkk lıları bile sınırdan geçirdiniz tutuksuz ifade aldınız bu adamlar neden tutuklu peki bu adamların masum olabileceği aklınıza gelmiyor mu bunun sonucunda pardon diyemezsiniz bunu bilin
BEN HUKUKA ARTIK İNANMIYORUM.....
Diğer Haberler