HABER

Karda ve buzda yürümenin incelikleri

Karda ve buzda yürümenin incelikleri

SAMSUN (İHA) - Türkiye'nin birçok bölgesini etkisini altına alan kar yağışının ardından görülen buzlanma olaylarına karşı uzmanlar vatandaşları uyardı.

Özellikle buzlu yolda yürürken dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, küçük bir düşme sonucu büyük yaralanmalar meydana gelebileceğini kaydetti. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedim Karaismailoğlu, "Halkımız buzlu yolda yürürken ellerini cebine sokmamalı. Adımlarını kısa ve yere yakın atmalı. Yere bakarak yürümeli ve lastik tabanlı ayakkabı giymeli. Ayrıca, gözünü yerden ayırmamalı" dedi.
Buzlu ve karlı yollarda yürüme tekniklerinin öğrenilmesi gerektiğine değinen Prof. Dr. Karaismailoğlu, "Bu aylarda dikkatsizlik, Türkiye genelinde Ortopedi Servisleri'ndeki yoğunluğu artırmaktadır. Ülkemizi etkisi altına alan soğuk hava şartları, donmalar insanımızın canına mal olurken, buzlanma sonrası yürürken uygulanması gereken incelikler bilinmeyince de kırık ve çıkıklar meydana geliyor" diye konuştu.

Karaismailoğlu, kar yağışı sonrası yaşanan buzlanma durumlarında yaşlıların sokağa çıkmamaları gerektiğini de hatırlatarak, "Yaşlılarda kırık tedavisi ameliyatla oluyor ve tedavisi çok uzun sürüyor. Buzlu yollarda dikkatsizlik hata affetmez. Düşmelerden sonra kişiler mutlaka bir uzmana gösterilmelidir. Zira, kol ve bacaklardaki kırıklar sonrası parmakların oynaması, kırık olmadığı düşüncesiyle kişiyi rahatlatıyor. Tedaviye başvurmuyor. Halbuki, durumu ağırlaşınca düşündüğü gibi olmadığı görülebiliyor" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler