HABER

''Karikatür krizi AB sürecini incitmez''

WASHINGTON - ABD'nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, İslam dünyasını rahatsız eden karikatür krizinin, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecini inciteceğine inanmadığını söyledi.

İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin ardından ortaya çıkan şiddet gösterileri üzerine Fried, Danimarka basınıyla bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi.

Toplantıda, Türkiye'nin bölgedeki rolüne ilişkin önemli mesajlar veren Fried, Danimarkalı bir gazetecinin, karikatür kriziyle birlikte Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye izolasyoncu bir yaklaşım göstermesinden endişe edip etmedikleri sorusunu "Ben öyle düşünmüyorum" diye yanıtladı. Fried, Başbakan Erdoğan'ın, İspanya Başbakanı Zapatero ile International Herald Tribune gazetesine yazdıkları makaleye işaret etti ve "Bu çok iyi bir açıklamaydı" dedi.

Fried, "Türkiye'nin bir demokrasi olarak, basın özgürlüğü olan bir ülke olarak ve giderek artan hoşgörülü bir toplum ortamında liderliğini gösterme fırsatının bulunduğunu düşünüyorum. Türkiye ayağa kalkıp, Müslüman geleneklerden gelen laik bir Cumhuriyet olarak şunu söylemek için çok iyi bir konumda: Biz bu karikatürleri saldırgan buluyoruz ancak bu saldırılar ve kundaklamalar için hiçbir neden gösterilemez. Zaten Türkler de bu yönde şeyler söylediler. Ben bunun Türkiye'nin AB üyeliğini inciteceğini sanmıyorum" ifadesini kullandı.

BM, İKÖ VE AB'DEN ORTAK AÇIKLAMA

Karikatür krizi nedeniyle ortak açıklama yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, İslam Konferansı Örgütü Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu ve AB Ortak Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, ifade özgürlüğünü bütünüyle desteklediklerini fakat İslam dünyasındaki derin üzüntü ve yaygın infiali anladıklarını bildirdiler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler