Katiamın yaşandığı alanda anma yapmak isteyenlere gazlı müdahale

Ankara'da patlama bölgesinde olay yeri incelemesinin sürdüğü gerekçesiyle 10 kişilik bir temsilci heyetinin dışında anma düzenlenmesine izin vermedi

Katiamın yaşandığı alanda anma yapmak isteyenlere gazlı müdahale

Ankara Sıhhiye Meydanı’nda 95 kişinin yaşamını yitirdiği, 246 kişinin de yaralandığı saldırının ardından katliamın meydana geldiği yerde anma düzenlemek isteyen gruba polis izin vermedi.

Polis, patlama bölgesinde olay yeri incelemesinin sürdüğü gerekçesiyle 10 kişilik bir temsilci heyetinin dışında geçişlere izin vermeyeceğini anons etti. Polisin tavrı sözlü protesto edildi ancak polis barikatları açmadı. Alana girmek isteyen gruba bibergazıyla müdahale edildi.

HDP'den açıklama

Konuyla ilgili açıklama yapan HDP patlamanın gerçekleştiği noktaya karanfil bırakmak isteyen HDP Eş Genel Başkanları, Grup Başkanvekilleri ve Milletvekillerinin bulunduğu heyete Çevik Kuvvet ekipleri tarafından müdahale edildiği belirtildi. HDP açıklamasında müdahale nedeniyle yaralananların olduğu ifade edildi.

Barikat açıldı

Bu arada alanın farklı bir noktasında ise barikat açılarak girişe izin verildi.

Saldırı yerinde anma düzenlenecek anmaya, acılı ailelerle birlikte, KESK, DİSK, CHP'li ve HDP'li vekiller, olayın yaşandığı Ankara Garı'na gitmek istediler.

Ancak polisin kurduğu barikat nedeniyle, uzun süre alana alınmadılar.

Vekiller arasında, HDP Eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkan Vekili İdris Baluken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da vardı.

CHP'li Nazlıaka: Vali'yi aradım. barikat açıldı

Polis, sadece vekiller ile kitle örgütlerinin Genel Başkanlarının anma için alana alınabileceğini, diğerlerine ise izin verilmeyeceğini bildirdi.

Bunun üzerine CHP'li Aylin Nazlıaka, Ankara Valisi'ni aradı.

Valiyle yapılan görüşme sonrasında, polisler barikatları açıp, anma için gelenleri alana aldı.
Nazlıaka, Hürriyet'e yaptığı açıklamada polisin önce acılı aileler, vekiller ve sivil toplum temsilcilerine müdahale hazırlığında bulunduğunu, ancak daha sonra barikatların açıldığını anlattı. CHP Ankara Milletvekili Nazlıaka şöyle konuştu,
"Bizi içeri almak istemediler. Sadece milletvekili ve demokratik kitle örgütlerinin genel başkanlarını alabiliriz dedi. Biz de onu kabul etmedik. Bunun üzerine, Vali'yi aradım.

Vali herkesin alınacağına dair güvence verdi. Ancak 3 kapıda bekleyen arkadaşlarımız vardı. önce bir kapı, sonra bir diğeri açıldı. Polis, başlangıçta anma için alana girmek isteyen topluluğa müdahale hazırlığı yaptı. Ancak sonradan vazgeçildi." Nazlıaka, şöyle devam etti:

"Öfkemiz de, acımız da çok büyük..."

"Öfkemiz de acımız da büyük. Bu öfke bizim mücadele hırsımızı arttırıyor. Bu ülkede barışı huzuru, inşa etme, ayrılığın agayrılığın olmadığı bir Türkiye yaratma yönündeki kararlılığımızı arttırıyor."

KESK Başkanı Lami Özgen: Polis uyanmış, dün almadığı önlemi almış

Anma için Gar'a giden toplulukta yer alan KESK Başkanı Lami özgen de, "polis uyanmış; Dün miting için almadığı önlemi, bugün anma için gelenlere karşı almış. Şimdi bizim bir karanfil bırakmamıza karış önlem alıyorlar" dedi.

Anma çağrısı

Ankara'daki barış mitinginin düzenleyicileri "Barış şehitlerimiz için 11.00’da Sıhhiye Meydanı'ndayız" diyerek anma çağrısında bulunmuştu.

Yapılan açıklamada, "Daha fazla kan akmasın, çocuklarımız yaşamlarını yitirmesin, daha fazla acı ve gözyaşı olmasın diye Ankara'da toplanan on binlerce barış savunucusunun ortasında alçakça patlatılan bombalarla 100'ün üzerinde yoldaşımız, arkadaşımız, canımız, yaşamını yitirdi, yüzlercesi yaralandı. Yastayız, isyandayız... Fail belli... İktidar peşinde koşanlar onlarca karanfilimize kıydılar" ifadeleri kullanılmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 103 yorum
HDP VEKİLLERİ NEDENSE ORADA YOKTU PATLADIKTAN SONRA GELDİLER ACEP NEDEN... EN UFAK MİTİNGDE GÖSTERİDE TOMALARIN ÖNÜNE ZIPLAYAN BU MİLLETVEKİLLERİ BARIŞ MİTİNGİNDE YOKTU... SİZCE DÜŞÜNDÜRÜCÜ DEĞİL Mİ...
@sersus polis de yoktu.acaba neden ?
@sersus DÜŞÜNMEYE GEREK YOK KARDEŞİM NASIL OLSA BOMBA PATLADI .... DEMEKKİ BİLİYOLARDI Kİ PATLAYACAĞINI ORADA YOKLAR DI AYNI SURUÇ DAKİ GİBİ....
@sersus Ölenlerin çoğu hdp üyesi . Siz haberleri nasıl okuyorsunuz anlayamıyorum . Biraz insan olmak çok mu zor ? Yazık ya insanlıktan nasibinizi alamamışsınız
@sersus ölümler üzerinden siyaset miting yapılmasına hani karşıydınız ne oldu da daha ölen insanalrın naaşları yerden kalkmadan seçim arabasından miting yapmaya başladınız durmunuz bu kadarmı kötü .
chp hdp aynı zihniyet başka bişey değil kafası çalışan akp yi bilir bulur
@ozkalttt hdp yi boşverde.şu chp zihniyetini bir anlatsanda bizde bilsek.yalancılarmı,hırsızlarmı,ırkcımı,dincimi nedir bu chp.gerçekten yukarıda saydıklarım gibimi.yoksa senin yol gösterdiğin partidemi var bunlar.
@ozkalttt seninki çalışmaktan patlayacak makarnayı az ye
Oraya nasıl gelebiliyorlar ya. Bu olaylar hep bunların yüzünden...
Katilleri bu hainlerin içinde aramak lazım.Seçim öncesi hain medya ile birlikte bu iahneti gerçekleştirdiler...Ölende öldürende bu hainler...Bir Tane Türk bayrağı taşımayan hain bir güruh...Kendi kendilerini öldürüyorlar...
@serdogan_07 tüm sorun türk bayrağımı, senin türk bayrağını 2 hafta önce sözde teröre lanet mitinginde başbakanın, cumhurbaşkanının katıldığı miting sonrası yerlerde ayaklar altında ezilen, çiğnenen lafa gelincede bayrak kutsaldır bilmem nedir hadi kışşşş oradan bana faşistlik milliyetçilik yapma hadi kışşşş kışşşşş.
TÜM SORUNUNUZ TÜRK BAYRAĞIMI,DAHA 2 HAFTA ÖNCE SÖZDE TERÖRE LANET MİTİNGİ YAPAN SENİN ERDOĞAN VE DAVUTOĞLUN BAYRAKLARLA DONATMIŞ GÖKYÜZÜNÜ MİTİNG SONRASI O GÖKYÜZÜYLE DONATILAN BAYRAKLAR SONRA YERLERE SERİLMEYE BAŞLANDI ÇÜNKÜ AYAKKABILARININ ALTI KİRLENMESİN DİYE, HANİ SÖZDE KUTSAL OLAN O BAYRAK VARYA RESİMLERDE ÇOKÇA VAR BİR KAĞIT BİR BEZ PARÇASI GİBİ AYAKLAR ALTINDA EZİLDİ ÇİĞNENDİ SONRA GELMİŞ BANA BAYRAK SİYASETİNİ YAPIYORSUN HADİ KIŞŞŞŞŞŞŞ ORADANN
nasıl habercilik yaparsan yap türk milleti kimin ne niyetinde olduğunu çok iyi biliyo.. patlamada yaşamını yitiren ordan geçen gariban türk vtandaşlarına ALLAH RAHMET EYLESİN
bunu yapan erdogan ve destekcisidir
@ozden_a_2015 bumu yani bukadar cahilmisin
@ozden_a_2015 bunu yapan HDP nin ta kendisidir. Onlar hain planları tuzakları ve bebekleri uyuyan polisleri onlar şehit eder. Yalan mı. Barış isteyen silahı bırakır .
OHHH NE İYİ ONCA CAN KIY SONRADA HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ KARANFİL BIRAK BU DÜMENE İNANANLAR VARMI DIR ACABA
demirtaş patlayan hain bir bomba diye bahsediyorsun evet hain bomba peki senin yandaşlarının yollara döşeyerek onca vatan evladı polis ve askerişehit eden hatta temsilcisi olduğunuzu iddia ettiyin kürt kardeşlerimizi katleden bombalar hain değilmiydi aşağılık emellerinize alet ademeyeceksiniz bu halkı
AL İŞTE POLİS GAZLI MÜDAHALE ETTİ DİYORLAR.DÜNDE POLİS ÖNLEM ALMADI DİYE BAĞIRIYORLARDI.ÜSTÜNE ÜSTLÜK POLİSE KARŞI BİRDE SALDIRI.MAKSAT SES GELSİNDE OYLARIMIZDA BİRAZ ARTIŞ OLSUNDA NE OLURSA OLSUN.DÜN NEDEN KATILMADINIZ MADEM BARIŞ YANLISIYDINIZDA.YOKSA BİR YERLERDEN DUYUMMU ALDINIZ.
@essiz1919 Anma için karanfil bırakılınca barış ortamı bozulur da, "400vermezseniz bu iş çığırından çıkar", "oyunuzu erdoğana verin yoksa oluk oluk kan akar" demek barış ortamını bozmuyor, yersennn
ne zaman türkiye ileri bir adım atsa büyüse güçlense. ne zaman adam gibi adam liderler gelse ülkeyi ya karıştırıyorlar yada bombalar patlıyor. basiretsiz ve dışa bagımlı liderler zamanında nedense ülke güllük gülüstan. ey dünya elbet bir gün hesabınız şaşar ve adalet yerini bulur. tek sözüm, bu ülke sizin deyil. çıkıp barış palavraları atıp ülkemi karıştırmaya çalışan parti sözcüler ALLAH cezanızı versin. herkesi aklıselim olmaya davet ediyorum.
@eray.turk Adam derken???
Amaç oy toplamak Figen yüksekdağ sirtini kime dayiyorsan onlar yaptı ben kurdum size güvenmiyorum olan garibanlara vatandaşımıza oluyor yazıklar olsun size
timsah göz yaşları bunlar.. kimseyi aldatamaz ve kandıramazsınız. barış mitinginde kaç tane parti yetkiliniz vardı. ölümler üzerinden siyaset yapmaya utanmaz insanlarsınız. hamile eşinin yanında kocasını öldürecek kadar alçak insanları kahraman yapan sizler hepiniz vatan hainisiniz... ama ne yazık ki olanlar size değil de yine kandırılmış masumlara oldu.
oyunuz kaç puan arttı sayın kürt faşistleri... surucu diyarbakırı hiç konusmadınız ne kadar düşündürüc değilmi? tesadüflere de bakmak lazım... yazıklar olsun ki su ülkede ekmek yiyip kardes gibi yasarken ona buna masa olmus hain emelleriniz yüzünden kan akıyor.
Merak ettiğim orada ölenler HDP li ve neden hiçbir HDPli millet vekilleri yoktu neden olay olduktan sonra hepsi Ankara'ya akın ettiler bunu hiç düşündünüz mü ??Asıl suçlular olayı yapanlar yaptıkları marifeti incelemeye gittiler hepsi bu.
GERZELCE YAZMAYA BASLADIN GENE BARISA GELEN ADAM TURK BAYRAGIDA TASIR SONRA ORAYA GELMIS BU MEYDAN KANLI MEYDAN DIYE SLOGAN ATMIS BARISA GELMISIN YA GUYA BARIS ICIN GUZEL TEMENNILERDE OLURSUN BUNLAR PROVEKE ICIN GELMISLER ANKARANIN GOBEGINE POLISE TAS SOPAYLA SALDIRIYOLAR AVRUPA AMERIKADA OLSA POLISIN YANINA SUPHELI YAKLAS ANINDA ALNININ CATINDAN INDIRIR DEVLETE ON KERE DAVA ACSAN BI SEY KAZANAMASSIN ANKARANIN ORTASINDA POLISE DAYAK SONRADA OZGURLUK YOKMUS BI DEFOLUP GIDIN PKK YALAKALARI VATAN
ÖNCE PATLAT SONRADA İKİ TANE ÇİÇEK KOY SUÇU BAŞKASINA AT OLDU.
Önce insanları oraya topla sonra onları katlet. Ve peşinden timsah gözyaşları. Onca insanın canını al sonrada çiçek bırak. Aynı Suruç gibi, Aynı diyarbakır gibi. Aynı akrep gibi.
Selo, ağlar gibi yaparak nasıl ikiyüzlü bir sahtekar olduğunu ispatlıyorsun bizlere... Senin istediğinde ölü seviciliği yaparak kan üzerinden siyaset yapıp oy devşirmek değil miydi...? İşte istediğin oldu... Tıpkı Suruç’taki gibi, Diyarbakır da ki gibi...
Zalimin Zulmü Varsa Sevenin Allah'ı Var Ulan !!!! Bir Gün Bu Ülkeden Arkanıza Bile Bakmadan Kaçacaksınız. Oy Toplama Bahnesiyle Ölen Insaların Günahına Giren Birilerini Allah'ın Bildiğini Kuldan Saklayarak O koltuklarınızda Oturamayacaksınız (nokta) .
Kesk başkanı sıfatında olan şahıs,polisler bir tarafına mı batıyor?Miting alanının tedbiri alınmış,ne işiniz var tren garında, toplanıp gösteri yaptırttırmaya.O zaman Ankara dışından gelenlerin mola yerinde de emniyetini polis,asker alsın.Otobüs terminalinde de alsın.Ölenlere yazık değil mi?Ateşe benzin döküyorsunuz?
ah ah siz kalvye yobazları aca şu konuştuğunuz kadar yüreklimisiniz bir kürdün yanına konuşmaya ulan sıkar sıkar bir kürdün yüzüne böle konuşmaya zaten her şey ortada bu nu yapan tayipdir başka kimse değil ve hesabı faşistçe düşünenlerden sorulacak az kaldı kürtler bunun hesabını soracak biji serok selahattin demirtaş
@saray65 kimden neyin hesabını soruyorsunz! Tehdit mi ediyorsunuz bir de !! Allah görüyor kendi kendinizi yakıyorsunuz ! Hükümet bunu yapacak kadar kalleş deüil hainliği hdpkk iyi bilir !!! Sizin kıydığınız askerimiz polisimiz uine sizi koruyor ne yazikki !!! Binalarınızı. Toplandığınız zaman topluğu dağıtmak.. Ama algılama probleminiz olduğu için bunu anlayamıyorsunuz
@saray65 Valla benim etrafımdaki kürtlerden senin gibi konuşanınıda duymadım. Neden acaba?
@saray65 kim neyi eksikse ondan bahseder onun eksikliğini başkasında arar.seninde yüreğin eksikmiş onu anladık.hesap sorma yeri demirtaştır.git ondan sor.oy uğruna barajı geçmek uğruna Diyarbakır ve suruçtaki aynı olay Ankara'da yapıldı.bugünde timsah gözyaşı döküyor orda.nasıl ki katil öldürdüğü insanın cenazesine katılırmış vicdanını rahatlatmak için aynı olay.sözün özü bu olay kime yarıyorsa o yapmıştır...
SALDIRIYI PKK YAPMIŞTIR. ZATEN SURUÇTADA ANKARADADA ÖLENLER HEP TÜRK.
sanede oyun bozanlar,polis güvenlik ve delil tespitini tamamlamamışken,KOŞUN BOY GÖSTERİNKİ OY ALABİLESİNİZDİYE. yazıklar olsun Barış planı diye bangır ban gır bağıran bu arada yoları bomba yuvası yapan şehirve sığınakları patlayıcı ve silah depolayan hamilini yaptığın sen ve pkk değilmi.HALK DİKKATLİ OLMALI TÜRKİYEYİ İÇKARGAŞA YAŞATMAK İÇİN BUDA OYUNUN BİR PARÇASI.
Bu yürüyüş zaten HDP nin planladığı ve arzu ettiği görünüm, amaç duygu sömürürsü ile oy artırmak 7 haziran öncesi gibi, burda gene puan kazandı HDPKK lılar
Gücümüzü Pkkdan alıyoruz diyen HDP yönetimi,Pkk Sizi Tükürüğüyle boğar diyen HDp yönetimi,Pkk leşlerinin cenazesine katılan Hdp yönetimi; Bugün Terör saldırısından müzdarip bir ruh haliyle alana gidiyor. Ne kadar da ironik ? şerefli olun biraz Bu topraklarda Oyunlar oynamayı bırakın HDP olarak önce insan olmayı öğrenin Show yapmayın.
@ibo_aziz_1981 kimse Gücünü PKK den aldığını söylemedi kalkıp kendini kandırma. Koyun geldiniz oturun biraz sorgulayın. Ölenlerin çoğu hdp üyesi polis nerde ? Devlet yetkilileri nerde ?
eyyyyyyyyyyyyyyreceb tayyib erdoğan 13 yılda memleketi ne hale getirdin
@alaettinaslan terör 13 yıkdır değil 30 yıldan fazladır var !!!
akp pkk hdp elele , amaçları ülkeyi parçalamak.
PKK HDP İLE ÇATIŞMADA HER GÜN ASKER POLİS MASUN İNSANLAR ÇOCUKAR ŞEHİT OLUYOR BUNARIN SAYISI HER AY YÜZLERİ BULUYOR BUNLAR İÇİN GÖZ YAŞI DÖKMÜYORSUNUZ BAYRAKLARI YARIYA İNDİRMİYORSUNUZDA BİRKAÇ PKK YANLILARININ BARIŞ SAÇMALIĞI ALTINYA HDPYİ ŞİRİN GÖSTERMEK ADINA ÖLEN İNSANLAR İÇİN MİLLET RAHATSIZ EDİYORSUNUZ ANKARA MERKEZ PATLIYOR HERKEZZZZZZZ
Dün nerelerdeydiniz...!
bu olayın faillerinin PKK olduğu kesinleşirse başta demirtaş ve önder olmak üzere tüm DHP kadrosu için savcılığa suç duyurusuna bulunuyorum. bunlar sinsice öldürdüğü veya cesedini sakladığı insanın cenazesine ve aramalarına katılanların ta kendileri
kurşun atan eller karanfil atar oldu , bukadar kişinin ölümüne sebep olan eylem doğru her halde, ellerin bebesi tc vatandaşı gibi merhametli değil sizin gibi kahpe.
10 kişilik bir temsilci heyet batlama anında nerdeydi ? nasıl tesadüf etmişde o sırada hiç bir partili yokyu orada hayret
Girmeyin kardeşim alana alanda emniyet incelemesi devam etmekte demirtaş denilen şahsiyetsiz emniyetin müdahalesiyle yaralananlar oldu demiş,girme kardeşim girme o alana.Hep yaptığı nı yine yapıyor insanları kışkırtıyor,biri bu şahsiyetsize dur demeli artık.Dün neredeydi bu demirtaş madem danışmanı sekiz saat önceden duyurdu neden söylemediniz neden ısrarla alana girmeyin patlama olacak demedinizde neden meydana insanları daha çok topladınız?Ben sizi çözdüm ne kadar kürt ölürse okadar devletten okadar nefret ederler kürtler stretejisi uyguluyorlar.Sakın galeyana gelmeyin arkadaşlar.
ey sezgin tanrıkulu senin pkk sempatizanı olduğunu bilmeyen asalak chpliler var kck avukatlığı yaptın şimdide pkklı vekilleri içeri sokmak için valiyi arıyorsun keMAL da seninle aynı zihniyette olmazsa genelbaskan yardımcısı yapmazdı defol ATATÜRK ün partisinden
bunlarda öğrenmiş mağdur edebiyatını kendileri patlatıyorlar sonra timsah gözyaşı döküp barajı geçiyorlar
@jomba Bombayı kim patlattıysa Allah belasını versin eğer bilmeden birisine iftira ediyorsan Allah'ından bul . Çünkü iftira büyük günah
Hem terörü destekle, pkk yı destekle sonra en büyük barışçı kesil...Ne ayaksınız... ALLAH terörle bağlantısı olan masum cana kıyan buna şu veya bu şekilde destek veren herkesin başına aynı ölüm şeklini getirsin...
bu ülkedeki çifte standartı biliyoruz artık akp mhp yada benzeri bir topluluk orda siyasi malzeme yapmak algı yaratmak için bir anma yapmak isterse sorun olmazdı olmadığı gibi her tür kolaylığı sağlarlardı uyan türkiye uyan halkım kanla beslenenleri gör bu ülkede mehmetleri feda edecekleri gör 400 vekil için her yolu mübah görenleri gör dönekleri gör satılmış kalemleri gör allah için peygamber için gör uyan artık yattığın uykudan kararmış vicdanına elini bırak aklınla düşün düşün analiz et zaten insansan bulursun görürüsün zaten gerçekleri
ölenlere ALLAH rahmet eylesin. olay anı görüntülerinde arkadaşlar halay çekiyor. ama bu meydan kanlı meydan diyerek halay çekmenin barışla ne alakası var onu anlayamadım. anlayan varsa anlatsın ?
HEP EN ÖNDE OLANLAR DÜN NEDEN YOKTU? BAK BUGÜN KOL KOLA GİRMİŞLER BU SORUNUN CEVABINI ELİNİ BAŞININ ALTINA AL BİR DK DÜSÜN ÇÖZERSİNİZ
Olayi bunlar yapti niye tepki gosterirler anlamadim.
Diğer Haberler