Katliamı savundu: Yüzlerce kişiyi öldürdük...

Mısır'da darbenin ardından atanan geçici Başbakan Hazım el Biblavi, dün yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan kanlı müdahaleyi savundu, emniyet teşkilatına teşekkür etti.

Katliamı savundu: Yüzlerce kişiyi öldürdük...

Mısır'da darbenin ardından atanan geçici Başbakan Hazım el Biblavi, dün yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan kanlı müdahaleyi savundu. Müslüman Kardeşler ise bugün Kahire'de yeni bir protesto yürüyüşü gerçekleştirecek.

Televizyonda yayınlanan açıklamalarında El Biblavi, hükümetin Mursi destekçilerinin kamplarına girme kararını savunarak harekete geçmekten başka seçenekleri olmadığını söyledi.

El Biblavi bu kararı almanın "kolay olmadığını" ve hükümetin öncelikle arabuluculuk girişimlerine şans verdiğini söyledi.

El Biblavi, "Olayların kendine saygısı olan herhangi bir devletin kabul edemeyeceği bir noktaya ulaştığını gördük" derken anarşinin yayıldığını, hastanelere ve karakollara saldırılar düzenlendiğini söyledi.

POLİSİ ÖVDÜ
Anadolu Ajansı'nın haberine göre, El Biblavi, Rabiat'ül Adeviye ve Nahda meydanlarında darbe karşıtı gösterilere müdahale sırasında polisin sağduyulu davrandığını öne sürerek, emniyet teşkilatına teşekkür etti.

"Ramazan ayında ve bayramda Mısır halkına duyulan saygıdan dolayı gösterilere müdahale edilmediğini" belirten El Biblavi, Mısır Hükümetinin herhangi bir tarafı dışarıda bırakmadan uzlaşmacı bir anayasanın hazırlanacağı yol haritasını izlemekte kararlı olduğunu ifade etti.

El Biblavi, "Demokrasi, sosyal adalet üzerine kuruludur. Biz, din devleti ya da asker devleti değil dünyaya yüzünü dönen bir devlet inşa etmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

HÜKÜMET: 525 KİŞİ ÖLDÜ
Associated Press'e konuşan Sağlık Bakanlığı yetkilisi Halid Hatip, dün ülke genelinde 525 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı'ndan daha önce yapılan açıklamada, Mısır'da dün 424 sivilin öldüğü belirtilmişti. Müslüman Kardeşler ise bu sayının 2 binin üzerinde olduğunu duyurmuştu.

Ordu destekli geçici yönetime göre, olaylarda 43 de güvenlik görevlisi öldü.

YÜRÜYÜŞ HAZIRLIĞI
Müslüman Kardeşler, dün yaşanan ölümlerin protesto edilmesi için bugün öğleden sonra Kahire'deki El İman Camii'nden yürüyüş gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı.

Mısır yönetimi dün Kahire dahil 14 vilayette bir ay süreyle her gün yerel saatle 19.00 ila 06.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.

FRANSA MISIRLI BÜYÜKELÇİYİ ÇAĞIRDI
Katliamın ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Mısır'ın Paris Büyükelçisi Muhammed Mustafa Kamal'ı görüşmeye çağırdı.

Elysee Sarayı'nda bu sabah gerçekleşen görüşmede Hollande, Mısır'da yaşanan kanlı şiddet olaylarını kınadı ve derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Konuya ilişkin Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Hollande'ın Büyükelçi Kamal'a endişelerini ilettiği bildirildi. Görüşmede, barışçıl gösteri hakkına saygı duyulmasının altını çizen Hollande'ın baskıların derhal sona erdirilmesi talebini de iletti.

Olayların iç savaşa dönüşmesinin önlenmesi için gerekenin yapılmasını ifade eden Hollande, tutukluların serbest bırakılmasının bu yönde atılacak ilk adım olabileceğini önerdi. Hollande, Fransız vatandaşlarının ve elçilik binalarının güvenliği konusunda Mısırlı yetkililerin gerekli önlemi alacağı yönündeki beklentilerini de dile getirdi. Büyükelçi Kamal'a ayrıca, olağanüstü hal uygulamasının ivedilikle kaldırılması gerektiğini de aktaran Hollande, 2014'te Mısır'da bağımsız ve özgür bir seçimin yapılabilmesi için geçiş dönemi hükümetinin gereken tüm adımları atması gerektiği görüşünü de paylaştı.

ÇİN: ENDİŞE VERİCİ

Dünya kamuoyunda büyük tepki uyandıran Mısır'daki gelişmelerle ilgili bir açıklama da Çin'den geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, Mısır'da güvenlik güçlerinin yüzlerce kişinin ölümü ile sonuçlanan müdahalesine ilişkin değerlendirmede bulundu. Hong, Çin Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesi aracılığıyla bu sabah yaptığı yazılı açıklamada, Pekin'in "Mısır'daki gelişmeleri son derece dikkatli bir şekilde takip ettiğini" belirtti.

Mısır'da yaşananlardan duydukları endişeyi dile getiren Hong, "Bölgedeki ilgili tüm tarafları, Mısır'ın ve ülke halkının menfaatlerine öncelik veren bir tutum sergilemeye çağırıyoruz" ifadesini kullandı.

Hong, ayrıca "Daha fazla can kaybının yaşanmaması adına bölgede maksimum düzeyde sükunet" çağrısında bulundu.

en son haber

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 264 yorum
BU EMNİYET TEŞKİLATINA TEŞEKKÜR BANA HİÇ YABANCI GELMEDİ, ACABA KİMDİ BU KENDİNİ PROTESTO EDEN HALKINI COPLATIP, ÖLDÜRTÜP, GAZA BOĞAN VE KAHRAMANLIKTI OLARAK NİTELEYİP TEŞEKKÜR EDEN?
keşke seni de mısırdaki gibi öldürselerdi de saçma sapan yorum yazmasaydın
bunları israil ve amerika planlıyor türkiye üzerindede denediler ama tayyp sagolsun olmadı basaramadılar yoksa sende isaraillimisin
ARADAKİ FARKI GEZİZEKALILAR MAALESEF ANLAYAMIYORLAR. TÜRKİYE'DEKİ BU KENDİLERİNE DİRENİŞÇİ DİYENLER ORTALIĞI YAKIP YIKTILAR BİLMEM FARK ETTİNİZ Mİ. MISIRDAKİ DİRENİŞÇİLER İSE BİR TEK TAŞKINLIK YAPMAMIŞTIR. KENDİNİZİ MÜSLÜMAN KARDEŞLERLE KIYASLAMAZDAN EVVEL YAPTIKLARINIZA BİR BAKIN. SİZLER NASIL BİR VAHŞETİN İÇİNDE İSENİZ MISIRIDAKİLER DE OKADAR SAKİNDİRLER...
Yüce Rabb'imiz.. Müslümanlara zulmedenlere ahiret azabın elbette daha büyüktür.. Dünya hayatında da zilleti tattır
suriyede alevileri ve kürtleri , cihad adına öldürenler de cehennnemde yanacaktır
kafir olan biri beğenmemiş yorumu türkiyede sayıları az değil bunların
Bazı kaynaklar abartmış beyler 2000 bin ölü falan yok 268 kişicik.birde 5 bin yaralı.gezi olaylarındaa 4 bin yaralı vardı normal.
268 "KİŞİCİK" hayatını kaybetmiş. nekadar da az. birazdaha öldürmeleri gerekli. zihniyete bak. insanlıktan çıkmışsınız sizler..
yok gezi olaylarında 7000 yaralı vardı. gezide ölenlerin sayısı 4 KİŞİCİK miydi 5 KİŞİCİK miydi. sen ölen KİŞİCİKlerin çetelesini tutmuşa benziyorsun. insanlıktan çıkmışsınız. insanlığınızı kaybetmişsiniz sizler.
gezi ile mısır arasında fark vardı, orda ümmet burda münafık ve kafirler yaralıydı
Çok normal fezite 3 tane it itlaf edildi diye demokrasi havarisi olanlar burda neden suspus oldunuz
Ya sen odunmusun lafa bakarmısın 268 kişicik 268 kişi az mı asalak gezi olaylarında yaralanan 4 bin kişi demişsin su dan gazdan etkilenenleri yaralananmı sayıyorsun mısırda yaralananlar mermi ile yaralandı hem mısırdakiler darbeye karşı koyuyor gezidekiler seçimle hükümete gelenlere karşı geliyor yani demokrasiye savaş açıyor aradaki farkı anla tabi zeka varsa :))
NE KADAR ALÇAKSIN SEN. BU YAZINLA NE KADAR ALCAK OLDUGUNU DA GÖZ ÖNÜNE SERDİN VATANDAŞ DENEN ALÇAK KİŞİLİKSİZ KİŞİCİK...
senin bir sinek kadar değerin yok bu zihniyette devan edersen.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler