HABER

Kayak malzemeleri cep yakıyor

ERZURUM (İHA) - Kış mevseminin en gözde sporlarından biri olan kayak, aynı zamanda malzemelerinin pahalılığıyla da dikkati çekiyor.

Bir kayak sporu meraklısının, komple kayak malzeme takımı için 850 milyon lira ile 1.6 milyar lirayı gözden çıkarması gerekirken, bu rakam Snowboard'da 1 milyar 750 milyon liraya kadar çıkabiliyor. Malzeme seçiminde yerli ürün tercih edenler 855 milyon lira ödeyerek hayallerindeki kayak takımına kavuşabilirken, malzeme seçiminde ithal ürünlere yönelenler ise neredeyse bu rakamın 2 katını ödemek zorunda kalıyor.

Son yıllarda özellikle gençler arasında yaygınlaşan Snowboard'da ise fiyatlar daha fazla el yakıyor. Yerli üretim Snowboard malzemesi seçenlerin 900 milyon lirayı gözden çıkarması gerekirken, ithal ürünlerde bu fiyat 1 milyar 750 milyon liraya kadar yükselebiliyor.

Kayak malzemesi satan firmalarda kış mevsimiyle birlikte satışlarda artış olmasına rağmen, fiyatların pahalı olması nedeniyle özellikle dar gelirli aileler kayak zevkini ancak kendi imkanları ölçüsünde yaşayabiliyor. Doğu'da özellikle çocuklar kızak üzerinde kayak zevki yaşarken, ekonomik düzeyi yüksek olan vatandaşlar kayak malzemeleriyle birlikte kayak merkezlerine akın ediyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön