HABER

Kelly: Türkiye ile yakın danışma içindeyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly, Türkiye, İran ile diplomatik alışverişte ve danışmalarda bulunurken, ABD'nin, Türkiye ile çok yakın danışma içinde olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlediği günlük basın toplantısında Kelly'ye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Washington'ı ziyareti dolayısıyla, Türkiye'nin, İran ile yakın ilişkilerine yönelik bir soru yöneltildi. Türkiye'nin, İran politikasının, ABD için problem yaratıp yaratmadığı sorusu üzerine Kelly, ''Türkiye, NATO içinde elzem bir müttefiktir. Aynı zamanda ABD'nin bölgesel güvenlik ve istikrar konularında önemli bir ortağıdır. Orta Doğu'da çok yapıcı bir rol oynadılar. İsrail-Suriye görüşmelerinde yapıcı bir rol oynadılar. İsrail ile stratejik bir ilişkileri var. Ve bu çok yıllar öncesine gidiyor'' diye konuştu.

Kelly, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Uluslararası toplumun, İran'ın, BM Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın yükümlülüklerine uymasını garanti etme yönündeki çabalarında birliğe ihtiyaç duyulduğunu Türkiye'nin anladığını düşünüyorum. İran, Türkiye'nin komşusu ve Türkiye ile tam diplomatik ilişkileri var. Ve biz, Türkiye ile İran ile bu diplomatik alışveriş ve danışmaları yaparlarken çok yakın danışma içindeyiz.''

Bir gazetecinin, ''İran konusunda, Türkiye'nin duruşunu yapıcı olarak niteleyebilir misiniz?'' sorusu üzerine Kelly, ''İran'ın nükleer silah kapasitesi geliştirmesinin ne Türkiye'nin, ne de uluslararası toplumun çıkarına olmadığını Türkiye'nin anladığını düşünüyorum. Türkler, bu probleme diplomatik bir çözüm bulmada bize yardımcı olma konusunda bir rol oynamakla ilgililer diye düşünüyorum'' diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön