Kenan Pars, son yolculuğuna uğurlanıyor

İSTANBUL (İHA) - Akciğer kanserine yenik düşen Yeşilçam filmlerinin usta aktörü ve yönetmen Kenan Pars, son yolculuğuna uğurlanıyor. Pars'ın boncuklarla işlediği yarım kalan Arapça "Allah" yazısı dikkat çekti.

88 yaşında hayatını kaybeden Yeşilçam filmlerinin vazgeçilmez isimlerinden Kenan Pars için ilk tören Bakırköy Sanatçılar Derneği binası önünde düzenlendi. Buradaki törene, Cihat Tamer, Adnan Şenses, Tarık Akan, Üstün Asutay, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, Bakırköy Kaymakamı Dursun Ali Şahin, Pars'ın eşi Dikran Cezveciyan kızları Çiğdem Pars ve çok sayıda seveni katıldı. Cenaze aracıyla derneğin önüne getirilen Pars'ın tabutu katafalka konuldu. Sevenleri Pars'ın tabutunu çiçeklerle süsledi.

Ardından Kenan Pars'ın kendi sergisi gezildi. Kenan Pars'ın fotoğrafları ve boncuklarla işlediği tablolarla birlikte yine boncuklarla işlendiği ancak yarım kalan "Allah" yazısı dikkat çekti.

Kenan Pars'ın sinemacı arkadaşı Cihat Tamer, Pars'ın dolu dolu bir hayat yaşadığını belirterek, "Adam gibi bir adamdı. Kendisi Ermeni'ydi. Ancak her zaman bir Türk bir Müslüman gibi yaşadı" dedi.

Hayat arkadaşını kaybetmenin acısını yaşayan Dikran Cezveciyan, "Kenan son birkaç aydır beni çok üzüyordu. Tüm ısrarlarıma rağmen yemek yemiyordu. Ölmeden iki gün önce, ancak yemek yedirebildim. Çok büyük bir insanı kaybettik. Üzüntümüz büyük" diye konuştu.
Bakırköy Belediye Başkanı Erzen ise "Kenan Pars dört dörtlük bir insan ve sanatçıydı. İnsana dair bütün nitelikleri kendisinde toplamayı ve toplumla paylaşmayı bildi" ifadelerini kullandı.

Bakırköy Kaymakamı Şahin, "Pars sağlığında iki haftada bir kaymakamlığı ziyaret eder ve Bakırköy'ün sorunlarını tartışırdı. Bakırköy'ü ve Türk milletini seven birisiydi. Allah ve peygamber sevgisi de üst seviyedeydi" dedi.

Konuşmaların ardından Pars'ın cenazesi alkışlar arasında ikinci törenin yapılacağı Bakırköy Belediye Tiyatroları Yunus Emre Kültür Merkezi'ne getirildi. Cenaze aracıyla kültür merkezine getirilen Pars'ın tabutu yakınları ve arkadaşları tarafından karşılandı. Burada yapılan anma konuşmalarının ardından Pars'ın cenazesi son yolculuğu için Dzınunt Surp Asdvadvazin Kilisesi'ne gönderildi.