HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kendi evi olan genel müdüre aylık 6 bin TL kira yardımı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Genel Müdürlüğü İstanbul'a taşınan Türk Eximbank ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

Kendi evi olan genel müdüre aylık 6 bin TL kira yardımı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Genel Müdürlüğü İstanbul'a taşınan Türk Eximbank'ta uzun yıllardır çalışan 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in iki kızının işten çıkarıldığını kabul ederken, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın soru önergesi üzerine bankaya dair çarpıcı bilgileri de açıkladı. Babacan, İstanbul'da kiralanan yeni bina için aylık 112 bin 500 dolar kira ödendiğini, 5 yıllık kira sözleşmesi yapıldığını, yapılan tadilat bedelinin yarısının kiradan düşüleceğini, tadilat dolayısıyla taşınma öncesinde 8 ay boyunca bina için 900 bin dolar ödendiğini, Eximbank'ta çalışan uzmana 500 TL, Genel Müdüre ise aylık 6 bin TL kira yardımı yapıldığını, Eximbank için satın alınan iki makam aracına 805 bin TL ödendiğini açıkladı.

Oran'ın yaptığı açıklamaya göre, Genel Müdürlüğü Ankara'da bulunan Eximbank'ın, eğitim öğretim yılının ortasında olunduğuna bakılmaksızın Kasım 2012'de İstanbul'a taşınma kararı alınınca, ailevi nedenlerden dolayı Ankara'da kalmak zorunda olduğunu belirten personel işten çıkartılmıştı. Aralarında önceki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in iki kızının da bulunduğu 37 personelin iş akitleri feshedilirken, 56 personelin ise Ankara'da kalmalarına izin verilmişti.

CHP'li Umut Oran'ın Aralık 2012'de verdiği önergeyle bu gelişme kamuoyuna duyurulurken, Babacan'ın Ekim 2013'te gönderdiği yanıtta bazı bilgiler "ticari sır/banka sırrı" gerekçesiyle yanıtsız bırakılmıştı. Umut Oran'ın, Eximbank Genel Müdürü'nün yaptığı açıklamada verdiği bilgilerin dahi önergeye yanıt olarak gönderilmediğine dikkat çekerek yeni soruları yöneltmesi üzerine Babacan bu kez somut bilgiler içeren bir yanıtı gönderdi.

İşten çıkartılan 37 kişinin ismini açıklayarak, Sezer'in kızlarının da sözleşmelerinin feshedildiğini kabul eden Babacan'ın, Umut Oran'a, Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan ve Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kopar'ın imzaladığı bilgi notuyla verdiği yanıtta dikkat çeken bilgiler de verdi.

AYLIK KİRA 112 BİN 500 DOLAR

Oran, şunları kaydetti:

"İstanbul'daki bina Sabri Ünlü ve Jan Bastiaan Lems'ten, stopaj bedeli dahil aylık 112 bin 500 dolar karşılığı bedelle, ihale yapılmaksızın doğrudan temin usulüyle Nisan 2012'de 5 yıllığına kiralandı.

Binada yapılan mekanik tadilatlara ilişkin bedellerin yarısı kiradan mahsup edilecek. Ancak bu tadilat bedelinin ne kadar olduğu açıklanmadı.

Binaya taşınma işlemi ise 8 ay sonra 3 Aralık 2012'de tamamlandı. Böylece taşınma gerçekleşene kadar 900 bin dolar kira ödenmiş oldu.

2012 yılı içerisinde 37 deneyimli personelin işine son verilmesine karşın, aynı yıl içerisinde "banka işlem hacmindeki artış nedeniyle' 111 yeni personel alındı ve toplam personel sayısı 453'e ulaştı.

Makam için 2011 yılında AudiA6 ve Volvo S80 marka modelde iki araç 805 bin TL karşılığında satın alındı.

Eximbank Yönetim Kurulu kararıyla, Genel Müdüre kendi evinde otursa dahi, en düşük memura ödenen kira yardımının 13 katı tutarında (6 bin TL) aylık kira yardımı yapılıyor."

(ANKA)

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler