KADIN

Kendinize sadece 21 gün verin

Kendinize sadece 21 gün verin

Çocuk yetiştirmenin en önemli kurallarından biri rutin oluşturmak ve bunu alışkanlığa dönüştürmek.

Bunun için elimde sihirli bir kural var desem ne dersiniz?
Bu kural, hem ebeveynlerin hem de çocukların hayatını kolaylaştıran bir süreç.

Kural çok basit;

20 gün boyunca aynı şeyi ara vermeden yapan insan 21. günde o alışkanlığı kazanmış olur.
Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar içinde bu kural geçerli. Ancak söylemde basit gibi görünen bu kural uygulama gelince biraz zorlayıcı olabiliyor.

Yapılan araştırmalara göre beyinde bir nöronun yeni bir bağlantı kurma süresi 21 gündür. Bir davranışı 21 gün boyunca hiç ara vermeden tekrar etmek, kurulan yeni nöron bağlantısı sayesinde o davranışın alışkanlık haline gelmesini sağlar. Bu nedenle alışkanlıklar tekrarlanarak kazanılmaktadır. Zihniniz ve kaslarınız tekrar edilen bir şeyi otomatiğe dönüştürür.

Bunun süreci olumlu hale dönüştürebilmek için size gerekli olan en önemli beceriniz; Sabırlı olmak. Unutmayın ki; Bir davranışın değişmesi ve oluşması zaman alan bir süreçtir, uygulamaları sabırla takip etmeli, aceleci davranmamalısınız.

Ebeveynler olarak sürekli her şeyi takip etmek zorunda kalıyoruz. Dişler fırçalandı mı? Eller yıkandı mı? Oda topladın mı? vs. Bu liste uzar gider. İşte bu nokta da 21 gün kuralı alışkanlıkları pekiştirmede faydalı olacaktır.

Konuşma dilinizde sabır kadar önemlidir. Olumlu bir dil ile yaklaşarak yapılan her yeni hareket, ufakta olsa, mutlaka takdir edilmeli ve kendisine güveninin artması sağlamalıyız. Cezalandırmak ve cezalandırıcı ifadeler kullanmaktan mutlaka kaçının ki sizinle inatlaşmaya girmesin.

Tabi en en önemlisi ve unutulmaması gereken nokta şu ki, çocuklar, ebeveynlerinin dediklerini değil yaptıklarını yaparlar. Bu nedenle istediğimiz şeyi çocuklarımızın alışkanlık haline getirmeleri için bizlerinde iyi bir rol model olması gerekir.

Sevgilerle
Ebeveyn Koçu, Canay Bahşi Ilgın