Kendinizi başarısız mı görüyorsunuz? 'Bitene değil size ne kattığına bakın'

İnsanlar sevgililerinden, eşlerinden ayrıldıktan sonra kendilerini ilişkilerinde başarısız olarak görebilirler. Birçok insan ilişkilerinin çok başarısız olduğundan yakınır. Peki ama ilişkide başarısız olmak tam olarak ne demektir ve ne anlam ifade eder? Uzman Klinik Psikolog Melda Yakupoğlu, ilişki sonrası kendini başarısız hissedenlere oldukça faydalı bilgiler sundu.

Kendinizi başarısız mı görüyorsunuz? 'Bitene değil size ne kattığına bakın'

Başarılı olduğunuz anları düşünün. Başarılı olabilmek için çoğu zaman bunu hayal etmiş, amaçlamış ve amaçlarınız doğrultusunda bir plan ile hareket etmişsinizdir. Bu durumda başarı amaçlarınız, emekleriniz sonucunda gördüğünüz, ulaştığınız bir sonuçtur. İlişki ise bir yoldur. İlişkide başarıdan söz edemeyiz. Buna rağmen birçok insan kendini özel hayatında yetersiz ve değersiz hissedebilir.

İlişkide başarı, sürmesine yada bitmesine bağlı olarak değerlendirilemez. İlişkilerin sürmesi bir başarı ise kişiler sadece ilişkiden sonuç beklerler. Örneğin; evlilik odaklı olabilmek gibi. Aslında ilişki ömür boyu süren ve gelişen bir durumdur.

HEDEF NEDİR?

İlişkilerde hedef nedir? Birçok insan buna evlilik olarak cevap vermektedir. Hedef gerçekten var mıdır, ilişkide hedef olmalı mıdır? Oysa hedef, paylaşım ve mutluluktur. Ancak bir ilişki sadece mutluluk üzerine de kurulmaz. İlişkide mutlu olamamakta bir ilişkiyi başarısız yapmaz.

Temelde yalnızken olduğunuzdan çiftken daha mutlu olabilme haliniz olarak değerlendirilir. Ancak her zaman bir ilişkide mutlu hissetmezsiniz. Bazen üzülebilirsiniz, bazen hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz, bazen birileri gelip umudunuzu kırabilir ya da tam her şey yolunda dediğiniz bir anda her şeyin sıfırlandığını görebilirsiniz.

GÜÇLÜ GÖRÜNMEYE İHTİYACINIZ YOK!

Başka bir insanla yeniden bir ilişkiye başlayabilir, çok fazla manevi yatırım yaptığınız ilişkinizi sonlandırabilirsiniz. Bazen kırılan dökülen parçalarınızı tek tek toplayıp ruhunuzu yeniden inşa edebilirsiniz. Her zaman güçlü de olmazsınız, zaten hep güçlü görünmeye de ihtiyacınız yoktur.

Kendinize şefkat göstermeye ihtiyacınız vardır. Kendinize "bu sıkıntıları yaşıyorum ve geçmişte de buna benzer sıkıntılar yaşadım ve atlattım, şimdi de atlatacağım" diyebilmeye ihtiyacınız vardır, suçluluğa değil, sadece biraz şefkate ihtiyacınız vardır.

Oysa birçok insan ilişkilerinin başarısız olduğu konusunda yakınır durur. Siz de durumun ve olayın bir parçasına bakarak sürmeyen biten ilişkiler için pişmanlık hissedebilirsiniz. Hedef odaklı olmak, ilişkiyi başarı olarak görmek bütün bunları hissettirir.

EVLİLİK İLİŞKİDE SON BASAMAK DEĞİL!

Günümüzde evliliklerin sürmemesinin sebeplerinden bir tanesi de bu düşünce şeklidir. İlişki bir üst basamağa taşındıkça başarılı olduğunun düşünülmesidir. Oysa evlilik burada son nokta değildir. Evlendikten sonra da ilişkinin sürmesi, geliştirilmesi gerekir.

Baktığınızda evlenmek bir ilişkide atlanılan son basamakmış gibi görülür. Bu noktadan sonra insanlar değişmeye, kendilerini daha rahat bırakmaya, salmaya başlarlar. Çünkü ilişkide başarılı oldum ve başardım düşüncesi hakimdir.

Tam tersi biçimde ise boşanmalar olduğunda insanlar kendilerini başarısız görürler, sürdüremediklerine ve bir şekilde kendilerinin sebep olduklarına inanıp kendilerini suçlarlar. Oysa bir ilişkinin sürmesi de bitmesi de sizi ilişkinizde başarılı yada başarısız yapmaz.

Ayrılık her daim olabilir. Kimse ilişkisini sonlandırmak isteyerek bir ilişkiye yada evliliğe başlamak istemez ama ayrılıklar insan doğasında vardır. İnsanlar bir şekilde hayatlarınıza girer ve çıkarlar, kimileri size daha uzun süre eşlik eder, kimileri ile daha kısa.

İLİŞKİ PAYLAŞIMDIR...

Onunla geçirdiğiniz süreyi sonlandırmanız sizi başarılı yada başarısız yapamaz. Bir ilişkinin daha kısa sürmesi sadece onunla daha az şey paylaştığınız anlamına gelir. İlişkiler paylaşımdır. Bazı insanla daha fazla şey paylaştığınız, daha uzun zaman geçirdiğiniz bazıları ile daha kısa zaman geçirdiğiniz anlamına gelir.

Kiminle ne kadar, nasıl vakit geçirebileceğiniz, neler paylaşabileceğiniz ise kişisel tercihtir. İki taraf bu konuda uzlaşabilirse ilişkiler sürer. Artık birlikte mutlu hissetmediklerinde ise bunu sonlandırmak isterler. Sonlandırmak için birçok sebep olabilir, insan psikolojisi bütün sebepleri kendinde aramaya eğilimlidir. İlişkinin bitmesi sadece size ait sebeplerden kaynaklanmaz. Bu sebeple bütünen kendinizi suçlamak doğru değildir.

İlişkinizde daha uzun süreli paylaşım yapamamanız, o ilişkinin artık sizi mutlu etmemesi ve ayrılmanız sebebi ile ilişkilerinizi daha başarısız algılamamalısınız. Bazen değer verirsiniz ve değer verdikleriniz hayatınızdan gider.

BİTENE DEĞİL SİZE NE KATTIĞINA BAKIN

Gitmeleri sizin değerinizden bir şey götürmez, sizi yetersiz hissettirmez. En önemlisi başarısız yapmaz. Bu yüzden kendinizi böyle algılamamalı ve etiketlememelisiniz.

Sadece biten ilişkilerle ilgili kendinizi başarısız gördüğünüz anlarda ilişkilerinizle ilgili kısa notlar alın, bir daha yapmamanız gerekenler neler, gidenler gelişiminiz için size nasıl hizmet ettiler, neler öğrettiler ve hayatınıza neler getirdiler, neleri götürdüler? Bunu fark ettikten sonra başarı ve ilişki kavramlarını birbirinden ayırın.

Melda YAKUPOĞLU
Uzman Klinik Psikolog

www.meldayakupoglu.com
Instagram: @uzm.psk.meldayakupoglu

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler