Kevin Costner'den şapka jesti

Kevin Costner'den şapka jesti

Oscar ödüllü Hollywood yıldızı Kevin Costner, Türk Hava Yolları'nın reklam filminde oynamak üzere özel bir uçakla İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı'nda, Amerika'da yaptırdığı ve üzerinde "Ne Mutlu Türküm Diyene" yazılı şapkasıyla dikkat çeken Costner, Airport Otel'de düzenlenen basın toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, THY'nin uluslar arası arenada tanınılırlığını arttıracak bir tanıtım filmi yapacaklarını belirterek, sadece "First Class" hizmetinin tanıtılmayacağına dikkat çekti.

THY'nin imaj kimliğini oluşturmak için ünlü aktör Kevin Costner ile anlaştıklarını ifade eden Karlıtekin, "Şöyle genel bir yanılgıyı da düzeltmek istiyorum hepinizi malumu olduğu üzere son zamanlarda üç adet Boeing 777-300 uçağı aldık. Burada first class koltukları var. Bu uçaklar alacağız asıl uçaklar gelene kadar ara dönem uçakları olarak hizmet verecek ve buradaki first class koltuk sayısı da fazla değil. Bu yapacağımız tanıtım filmi First Class'a odaklanmış onu ön plana çıkaracak bir film değil. Film daha ziyade THY'nin uluslar arası arenada tanıtacak bir film bu ayrıntıya dikkat çekmek gerektiğini duydum" dedi.

Oscar ödüllü aktör Kevin Costner da üzerinde "Ne mutlu Türküm diyene" yazan şapkasını Amerika'da yaptırdığını ifade ederek, "Atatürk'ün bu sözünü okudum. Güzel bir söz olduğunu düşünüyorum. Sizin ülkenize gelmekten ne kadar mutlu olduğumu göstermek istedim. Küçük bir şey ama düşünebildiğim tek şeydi. Aklıma bunu yapmak geldi" diye konuştu.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Costner, "Atatürk'ü oynama teklifi gelse ne yapardınız" sorusu üzerine "Daha öncede soruldu bu soru bana. Bir Türk sanatçının oynaması lazım. Ülkede çok büyük etkisi olan böyle bir kişiyi yine bu ülkeden Türk bir sanatçının oynamasını düşünüyorum. Şunu da ayrıca söylemek istiyorum. Bir kişi hakkında bu kadar gurur duyan başka bir ülkede bulunduğumu hatırlamıyorum. Çok özel biri olmalı" şeklinde konuştu.

Costner, "Bir ABD vatandaşı olarak Filistin'de yaşanan insanlık dramını nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna, "Hepimiz bir ülkede doğduk bunun için bir seçme şansımız olmadı. Bence önemli olan hepimizin dünya vatandaşı olarak hizmet vermesidir. Önemli olan hareket edebilmemiz seyahat edebilmemiz. Ve kabul görmemiz. Savaş dünyanın var oluşundan beri var. Ve bizim hedefimiz bunu bitirmek" yanıtını verdi.

Daha önce THY ile hiç uçmadığını THY'nin müşterilerine değer veren bir şirket olduğunu belirten ünlü aktör Kevin Costner, THY ile çalışmanın güzel olduğunu belirtti.

Ünlü aktör ABD'nin yeni Başkanı Barak Obama'nın kampanyasında yer aldığının hatırlatılması üzerine ise, ""Şu anda hiçbirimiz politika ile ilgili konuşmak istemiyoruz. Politikacı değiliz. Umudumuz politikaya girenler için akıl felsefeleri, dünya görüşü iyi kişiler olması. Çoğu zaman böyle insanlar kazanamayabiliyor. Umut ediyorum ki benim ülkemde en iyiler yukarı çıkacaktır. Bizim için en iyi adam kazandı, ülkemizi temsil etmek için en iyi insan. Önümüzdeki 30 yıl kadar böyle bir lidere ihtiyacımız var bizde ve diğer ülkelerde liderlere ihtiyaç var" diye konuştu.

Ailesiyle birlikte yaşadığı uçuş anılarını anlatan Costner, "Çok çocuğum var. Küçük çantalara ihtiyacımız var. Çocuklarım çok gürültülü. Bu sebepten dolayı uzun yıllardan beri özel olarak uçuyorum. Kızlarımdan biri bana bu şekilde uçmak istemediğini, çünkü kimseyle tanışamadığını söyledi" şeklinde konuştu.

Türk Havayolları Genel Müdürü Temel Kotil de THY first class uygulamasının, Costner'ın rol alacağı reklam filmiyle bütün dünyada kabul göreceğini vurguladı. Kotil, "Şapka olayı bizim içinde bir sürpriz oldu. Teşekkür ederim" diye konuştu.