HABER

Kıbrıs şehidinin ruhu huzura kavuştu

Kıbrıs ta Rumlar tarafından 46 yıl önce öldürülen ve kayıplarla ilgili kazılarda kemiklerine ulaşılan şehit Erdoğan Ahmet için, bugün cenaze töreni düzenlendi.

LEFKOŞA (İHA) -Erdoğan Ahmet'in kemikleri, Lefkoşa Mezarlığı'nda bulunan İsmail Safa Cami'de saat 11.00'de kılınan cenaze namazı ardından düzenlenen askeri törenle Lefkoşa Mezarlığı'ndaki şehitliğe defnedildi.

31 Aralık1963'de Lefkoşa'dan Akıncılar'daki evine giderken Rumlar tarafından kaçırılarak öldürülen Erdoğan Ahmet için düzenlenen törene, Ahmet'in ailesiyle birlikte bazı milletvekilleri, devlet ve hükümet yetkilileri, askeri yetkililer ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Ahmet'in damadı Mehmet Çakmak, törende yaptığı konuşmada, Allah'ın 46 yıl önce kaybettikleri babalarını defnetmeyi bugüne kısmet ettiğini belirterek, Ahmet'in KKTC toprakları için can verdiğini söyledi. Çakmak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Vatan sağ olsun. Mutluyuz, çünkü böyle bir şehidin evlatlarıyız. Ruhu şad olsun."

Törende, saygı duruşu ve saygı atışından sonrasında Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Üsteğmen Hamit Soybir, tabutun sarılı olduğu KKTC ve Türk bayraklarını Ahmet'in damadı Mehmet Çakmak'a teslim etti. Ahmet'in kemiklerinin toprağa verilmesi ardından okunan dua ardından tören sona erdi.

Geri Dön