Kılıçdaroğlu Aygün'le görüştü

Ergenekon Davası'nda hakkında 13 yıl 6 ay hapis cezası verilen CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün, kararın açıklanmasından ardından CHP Genel Merkezi'ne gelerek Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.

Kılıçdaroğlu Aygün'le görüştü

Aygün, Genel Merkezden ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, Kılıçdaroğlu'nun daveti üzerine buraya geldiğini ifade ederek, "Sayın Genel Başkan moralimi bozmamam gerektiğini, arkamızda olduğunu beyan etti. Biraz oturduk, dertleştik" dedi.

Aygün, Kılıçdaroğlu'nun da bu kadar çok cezaya şaşırdığını ifade ettiğini belirterek, Kılıçdaroğlu'nu biraz üzgün gördüğünü söyledi. CHP liderinin tutuklu sanıklardan CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın tahliyesinden büyük mutluluk duyduğunu da dile getiren Aygün, "Ama bir milletvekilimiz daha var içeride Sayın Balbay, ona da üzüntü duydu" ifadelerini kullandı. Davanın henüz bitmediğini, Yargıtay süreci olduğunu vurgulayan Aygün, "Genel Başkana da söyledim, bunun Yargıtay süreci var. Bu süreçte de Allah'ın izniyle 13 yılın hesabını Yargıtay'daki Sayın Mahkeme Başkanına, hakimlere vereceğiz" dedi.

ORAN: BUGÜN HUKUK BİTTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, artık mahkemeler ile tiyatrolar arasındaki farkın kalktığını ifade ederek, "Bugün bir kez daha Türkiye'de hukuk devletine, demokrasiye ve insan haklarına olan inanç büyük bir darbe aldı. Bugün hukuk bitti" dedi.

Ergenekon Davası'nda karar duruşmasını izleyen Oran, duruşma sonrasında yazılı bir açıklama yaptı. Oran, mahkemelerle tiyatronun arasındaki farklardan birinin de tiyatroda bütün oyuncuların önceden yazılmış bir senaryoyu hayata geçirmesi olduğunu ifade ederek, "Mahkemeler önceden verilmiş kararların uygulanacağı, yazılmış senaryoların dikte edileceği yerler değildir. Mahkemeler hukuk kuralları çerçevesinde özgürce değerlendirme yapılarak millet adına hüküm verilen önemli makamlardır. Bugün ne yazık ki mahkemeler ile tiyatrolar arasındaki fark kalktı. Artık Türkiye'de önceden yazılmış senaryolara uygun hareket eden ve başkalarının verdiği kararları dikte eden mahkemeler var" dedi.

-"BUGÜNDEN SONRA ARTIK HERKES TERÖR ÖRGÜTÜ İDDİASIYLA SUÇLANABİLİR"-

Bugünden sonra Türkiye'de hiç kimsenin bazı temel haklarının olduğunu söyleyemeyeceğini savunan Oran, şunları dedi:

"Bugünden sonra artık herkes bir terör örgütünün üyesi veya yöneticisi olduğu iddiasıyla suçlanabilir, yıllarca tutuklanabilir, hiçbir delil olmadan ceza alabilir. Bu mahkeme sürecinde masumiyet karinesi, adil yargılanma hakkı, savunmanın hakları ihlal edilmiştir. Bu mahkeme sürecinde herkesin iddiasını ispat etmekle sorumlu olduğu, delillerin değerlendirmesi, illiyet bağı gibi temel mantık kuralları yok edilmiştir. Bugün herkes farazi suçlamalar, sahte deliller, genel geçer iddialar ile hapsedilebilir. Türkiye'de insan hakları, bir grup insanın ideolojik inançları tarafından askıya alınmıştır. Adı konulmamış bir olağanüstü hal rejiminin kuralları çerçevesinde, hukuk kuralları çarpıtılıp, esnetilerek toplumsal muhalefeti yok etmek için kullanılmıştır."

-"ORTAK PAYDA MUHALİF OLMAK"-

"İnsan haklarına ve hukuka saygısı olmayan, düşman kabul ettiği insanlara karşı her türlü zorbalığı yapabilme hakkı olduğunu düşünen bir iktidarın bu uygulamaları artarak devam edecek" diyen Oran şöyle devam etti:

"Hukukta kurunun yanında yaş da yanar diye bir hüküm yoktur. Bugün Türkiye'de kuru demeden, yaş demeden sadece muhalif olmak ortak paydasında birleşmiş insanların hayatı yakılmıştır ve bunun da sorumlusu demokrasiye, insan haklarına ve hukuk devletine düşman olan iktidar anlayışıdır.

Tarihte zorbaların ellerindeki güçlerle haksızlık yaptığı çok olay vardır. Zorbalar zulmetmiştir ellerindeki güçle inanılmaz baskı kurmuşlardır. Ancak baskı ve zulme dayanarak yaşayan tek bir iktidar bile dünya tarihinde yer almamıştır. Nasıl Benito Mussolini'ler, Pinochet'ler, Karunlar, Nemrut'lar yıkıldıysa, AKP de aynen öyle yıkılacak. Bugün bu umudu içimizde taşıyor ve kazanacağımızı biliyoruz."

-"HUKUK BİTTİ ANCAK UMUT BİTMEDİ"-

Bugün bir kez daha Türkiye'de hukuk devletine, demokrasiye ve insan haklarına olan inancın büyük bir darbe aldığını belirten Oran, "Bugün hukuk bitti. Ancak bugün umut bitmedi. Türkiye'de yaşayan, demokrasiye, insan haklarına, adalete inanan insanlar mücadele etmeye devam edecek. Akıl dışı suçlamalarla, sehven yüklenen delillerle, hiçbir ispatı olmayan iddialarla insanlar özgürlüğünden mahrum kalmasın diye mücadele etmeye devam edeceğiz. Özgür basın diyeceğiz, bağımsız yargı diyeceğiz, katılımcı ve çoğulcu demokrasi istemeye devam edeceğiz. En sonunda da önce yerel seçimlerde sonra genel seçimlerde AKP'nin biber gazından beter zihniyetini sandığa gömeceğiz" dedi.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
bütün teröristler dısarda şu olaylara bak.farzet ki öyle olsun.hükümeti düsürmeye calısanlar içerde .devleti bölmeye calışanlar dışarda ozaman...diyarbakır belediye baskanını niye almıyorsunuz.dokunulmazlıgı yok.ve bunun gibi binlerce vatan hainini.
alamazlar, o niye almıyorsun diye sorduğun adamlar bunlar zaten, maksat ticari farkındalık yaratmak için uydurulmuş birkaç grup bunlar, biri sözde muhafazakar diğer kürt bir diğeri dinsiz vs. bu şekilde bakın biz farklı görüşlerde olmamıza rağmen ne güzel anlaşıyoruz, diğerleri ülkeyi bölmek isteyenler izlenimi yaratmak için profesyonelce hazırlanmış bir düzen işte
CHP'liler hukuk bitti diyor.onlar sadece kendi çıkarları kesildiği zaman hukuk'un bittiğini iddia ederler.kendileri dışında milyonlar değil,bütün islam alemi haksızlığa uğrasa zerre umurlarında olmaz.rabbena hepbana?.eee CHP'liler demekki hukuk herkese lazımmış.bir zamanlar rahmetli cennetmekan adnan menderes asılırken,turgut özal öldüğünde ve diğer müslümanlar yıllarca zulüm görürken hukuk hiçmi hiç aklınıza gelmiyordu.ne olduda 85 yıldır aklınıza gelmeyen hukuk birdenbire aklınıza geliverdi.demekki atasözünün dediği gibi keser döner sap döner.hakimler doğru karar verince işinize gelmedi.
nemrutları, hitlerleri kendi arşivinizde arayın çok yakınınızda
ergenekonun 90 lı yıllarda doğuda yaptıkları sana yapılsaydı ne düşünürdün acaba.
bu içi halka karşı kin ve nefretle dolu zat çok film izliyor
SİNAN AYGÜN SEN SEN OL BU KEMALA SIRTINI DÖNME/////////DENİZ BAYKALDA SIRTINI DÖNDÜ SONUÇ ORTADA AMAN DİKKATLİ OL.
tabi kılıçdaroğlu uyanık...duydu ya 2,5 milyon euro yu, ondan çağırmıştır aygünü..."" ulan hayırsız, insan kemal abisine bi sakal atmaz mı "" falan diye sitem etmiştir...haksız da değil...allahı var iyi para..kemal bu parayı sinana tek başına yedirmez...
Diğer Haberler